Manisa’da bu yıl ikincisi düzenlenecek Kitap Fuarı’na öğrencilerin katılımı, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından engellendi.

Saruhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Karadoğan’ın okul müdürlerine attığı iddia edilen mesajla kamuoyuna yansıyan olay büyük bir tepkiyle karşılandı.

Saruhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Karadoğan’ın okul müdürlerine gönderdiği iddia edilen mesajda: “Değerli arkadaşlar cuma günü başlayacak kitap fuarına katılım için okullarımızın destek olması öğrenci götürülmesi istenmişti. Ancak şuan itibariyle fuarda farklı maksatların gözetliyor endişesi ile tek taraflı bir boyut öne çıkartılması idaremizce erilen desteğin geri çekilmesine sebep olmuştur. Belirtilen nedenle söz konusu fuara ilçe müdürlüklerimiz ve okul müdürlüklerince öğrenci taşıma organizasyonu yapılmayacaktır. Veliler bireysel olarak kendi öğrencisini götürebilir. Konunun önemine bianen gereğini rica ederim.” ifadeleri yer alıyor.

Farklı ilçelerde birçok okul müdürünün telefonuna aynı mesaj mı gönderildi?

Edinilen bilgiye göre bu yıl ikincisi düzenlenen Manisa Kitap Fuarı’na milli eğitim müdürlükleri kanalıyla yönlendirilecek öğrencilerin yine mili eğitim müdürlerinin okul müdürlerinin iletişim zincirine düşen bir mesajla engellendi.

Saruhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Karadoğan okul müdürlerine attığı iddia edilen mesajın Manisa’daki birçok İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da ilçelerdeki okul müdürlerine gönderildiği ve daha önce alınan karardan dönülerek kitap fuarına katılacak öğrencilerin ulaşımına engel olunduğu iddia edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okul müdürlerine iletilen bu kararın İl Milli Müdürlüğünün Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile yapılan bir görüşme sonucu alındığı da gelen iddialar arasında yer alıyor.

SNS Fuarcılık açıklama yaptı

Öte yandan bugün akşam saatlerinde Manisa Kitap Fuarı’nın organizasyonunu yapan SNS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Naime Simsaroğlu tarafından kamuoyuna konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama şöyle:

“Manisa 2. Kitap Fuarı, 5174 Sayılı Kanuna uygun olarak, bütün resmi izinleri alınmış olan ve Türkiye Fuar Takviminde yer alan, yasal bir fuardır. Aynı zamanda, T.C. Manisa Valiliği’nin 03/09/2018 tarihli, 15321710 sayılı Onayı doğrultusunda; il genelinde öğrenim gören ilk ve orta öğrenim öğrencilerinin, öğretmen gözetiminde, Manisa Büyük Şehir Belediyesi araçları ile fuara ulaşımının sağlanması il ve ilçe Milli Eğitim koordinatörlüğü ve denetiminde yapılacak olan bir fuardır.
Bu “OLUR” doğrultusunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müz ile birlikte il genelinde bir çalışma yapılmış, Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası bu amaçla araçları tahsis etmiş, yanı sıra tarafımızdan da otobüs kiralanması suretiyle toplamda 35 bin öğrencinin fuarı ziyaret etmesi sağlanacak şekilde organizasyon yapılmıştır” diyen Simsaroğlu, Hal böyle iken, fuarın açılmasına 2 gün kala, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müz, telefonla bizi arayarak fuardan desteklerini çektiklerini belirtmişlerdir. Gerekçe olarak ise; “İmza gününe gelecek olan yazarlar” gösterilmiştir. Fuarımız sonuçta kamuya açık bir fuardır. Bu fuarda hangi yayınevlerinin yer aldığı, fuar süresince hangi yazarların imza etkinliği düzenleyeceği herkese açık bilgilerdir. Zaten haftalardır bu bilgiler, web sitemizde yayınlanmakta ve tüm sosyal hesaplarımızdan paylaşılmaktadır” ifadelerinde bulundu.
Simsaroğlu, “Fuarımızda 100 yayınevi, 100’den fazla yazar ve çizer 10 gün süresince okuyucularla buluşacaktır. Fuarın açılışına 2 gün kala alınan bu karara anlam vermekte zorlanıyoruz. Sunulan gerekçeyi ise hiç anlamıyoruz. Üstelik, fuardan Milli Eğitim desteğinin çekildiği bilgisi, bize resmi bir yazı ile de tebliğ edilmemiş, telefonla bilgi verilmiş, ardından da bu bilgi, bir WhatsApp mesajıyla okul müdürlerine iletilmiştir” dedi.

Kullanılan ifadeler doğru değil

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“WhatsApp mesajında kullanılan ifadeler ise, haksız bir karalama içeren, fuarımızın itibarına gölge düşüren, firmamızı zan altında bırakan ve en önemlisi de doğru olmayan ifadelerdir. Milli Eğitim Müdürümüz belli ki alel acele yazmış olduğu mesajında, fuarda farklı maksatların gözetiliyor endişesi, tek taraflı bir boyut öne çıkartılması gibi ifadeler kullanıp öğrencilerin fuara götürülmemesini istemiş. Lütfedip, velilerimize de eğer isterlerse bireysel olarak çocuklarını götürebilecekleri iznini vermiş. Bu nedenle de öğrencilerimiz, tüm programları yapılmış, otobüsleri hazırlanmış olduğu halde fuara gelemiyorlar.
Bugünkü açılış töreninde, henüz WhatsApp mesajını görmemiş olan bir kaç öğretmenin getirdiği az sayıda öğrenci vardı. Biz de kurdelayı onlara kestirdik. Çünkü biz bu fuarı öncelikle onlar için yapıyoruz.
Biz SNS Fuarcılık olarak, Manisalı bir çocuğun ya da gencin, kendi memleketinde düzenlenen bir kitap fuarını arkadaşlarıyla birlikte ziyaret etmesini engellemenin vebalini taşımak istemiyoruz. Daha iki gün öncesine kadar, fuara gideceğinin heyecanını yaşayan bir çocuğa şimdi nasıl bir açıklama yapılacağını ise düşünmek bile istemiyoruz.
Katılımcı yayınevi listemiz de, yazar listemiz de ortada, herkesin görebileceği yerdedir. Hayatında az da olsa okuyan ve vicdanı olan herkesin takdir edebileceği gibi, bir tek taraflılık asla söz konusu değildir.
Bir kitap fuarında farklı maksat gözetilmesi konusu ise, bizim açımızdan anlaşılması hiç mümkün olmayan bir konudur. Dünyanın her yerinde ve ülkemizde düzenlenen bütün kitap fuarları hangi maksatla düzenleniyorsa, bizim fuarımız da o maksatla düzenlenen bir fuardır.
Bu uygulamanın yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini son iki gündür ulaşabildiğimiz bütün yetkililere ulaşarak belirttik. Kriz oluşmadan çözmeye çalıştık. Fakat sonuç alamadık. Konuyla ilgili gerek öğretmenlerden, gerek velilerden, gerek yayınevlerinden, gerek gazetecilerden gelen yoğun telefonlar nedeniyle bu açıklamayı yapmaya mecbur kaldık.
SNS Fuarcılık olarak kamuoyu ile bu bilgileri paylaşmaya mecbur kaldığımız için üzgünüz. Fakat, fuarımıza ve firmamıza yönelik yapılan bu haksız karalamanın karşısında hukuki haklarımız saklı kalmak üzere suskun kalacak değildik, değiliz. Fuarımıza destek veren, kurum ve kuruluşlara, katılımcı yayınevlerimize, Manisalılarla buluşmaya gelecek tüm yazarlarımıza sonsuz teşekkür eder, tüm kitap dostlarını fuarımıza bekleriz.”

Kaynak: Vegaste

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…