“Milli Eğitim Bakanlığı 32 bine yakın geçici işçiyi işten çıkaracak”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 32 bine yakın geçici işçiyi yaz aylarında işten çıkaracağını söyledi, “Ekonomi, enflasyon bu durumdayken işçileri işten çıkarmak sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır” dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yazılı bir açıklama yaparak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir işçi kıyımının hazırlıklarının yapıldığını iddia etti.

Bakanlık bünyesindeki okul ve kurumlarda geçici işçi statüsünde çalışan 31 bin 800 işçinin karne günü, yani 14 Haziran’da işten çıkarılmalarına dönük bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Ağbaba şöyle devam etti:

Karar uygulanırsa 32 bine yakın işçi iki ay boyunca işsiz kalacak. İki aylık periyotta başka iş bulamayacağı da aşikar. Bu sürede kiralarını ödeyemeyecekler, faturalarını ödeyemeyecekler. Ekonomi bu durumdayken, enflasyon her geçen gün daha da yükselirken bu işçileri işten çıkarmak, ‘Bugün git, iki ay sonra gel’ demek sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

Her işçinin ortalama dört kişilik bir ailesi olmasından hareketle 125 binden fazla insanın bu durumdan etkileneceğine dikkat çeken Ağbaba, bakanlığı geçen yıl verilen vizeyi bu yıl da verme ve işçileri mağdur etmemeye çağırdı.

Sendika.Org

İlginizi çekebilir