Migros, aylardır eylemde olan Uyum/Makro Market işçilerinin kıdem tazminatlarını ödemeyi kabul etti

Uyum Marketlerin İstanbul ve Tekirdağ’daki tüm mağazaları ile Antalya’da bulunan Makro Market olmak üzere toplam 73 mağaza Migros tarafından satın alınmıştı.

Mağazalarda çalışan bin 500 işçinin kıdem tazminatının nasıl ve ne zaman ödeneceği konusunda ise bir açıklama yapılmamıştı.

Bunun üzerine Makro/Uyum Market işçileri, kıdem tazminatlarını ödenmeden işten çıkarıldıkları için Nakliyat-İş sendikasının da desteğiyle aylardır çeşitli eylemlerde bulunuyordu.

Nakliyat-İş sendikası yaptığı açıklama ile Migros’un işçilerin tazminatlarının önümüzdeki hafta ödeyeceğini duyurdu.

Sendika tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bir ayı aşkın süreden beri yasal olarak da sorumlu olan Migros’a ait mağazalarda Migros, 5M Migros, Macro Center Mağazaları’nın İstanbul’da bulunduğu yerlerde ve AVM’lerde eylemler yapılmıştır. Ankara’da Makro Market’in Genel Müdürlüğüne gidilmiş, işverenlerle görüşme yapılmıştır. AVM’Ierde eylemlerin yasaklanması üzerine mağazalarda kasa kilitleme eylemleri yapılmıştır. 11 aydan beri gasp edilen kıdem tazminatları için ve sarı sendikacılığa karşı mücadele eden Real Market Direnişçileri ile ortak eylemler yapılmıştır. Meydan AVM’de bir Makro Market işçisi gözaltına alınmıştır.

Bugün itibarı ile Migros İşvereni, Uyum/Makro Market İşçilerinin Kıdem Tazminatlarını ödemeyi kabul ettiğini açıklamıştır. Kıdem Tazminatları önümüzde ki hafta ödenecektir.

Uyum/Makro Market işçileri mücadele ederek, direnerek kazandı.

Yaşasın Uyum/Makro Market işçilerinin örgütlü mücadelesi.

Uyum/Makro Market işçileri kazandı sıra Real Market direnişinde.

Kaynak: Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…