Tüm zamanların en çok satan albümü rekoru Michael Jackson’a aitti.

“Tüm zamanların en çok satan albümü” unvanını koruyan Michael Jackson’un “Thriller” albümü, bu tahtını Eagles rock grubuna kaptırdı. Artık en çok satan albüm gruplarından Eagles’ın “Their Greatest Hits 1971-1975” adlı toplama albümü.

Eagles kariyer zirvesine 1970’li yıllarda çıkan bir rock grubu; “Take It Easy” ve “Witchy Woman” gibi şarkılarıyla tanınıyorlar ki bu iki şarkı toplama albümde yer alıyor. Ama grubun aslen en çok bilinen şarkısı “Hotel California” bu toplama albümde yer almıyor ama en çok satan albümler sıralamasında 1976 yılında çıkardıkları “Hotel California” albümü de üçüncü sırada yer alıyor.

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (Recording Industry Association of America – RIAA) yaptığı açıklamada gerek analog medya (CD, plak ve kaset), gerekse dijital medya satışlarının “Their Greatest Hits 1971-1975” albümün piyasaya çıktığı Şubat 1976’dan bu yana 38 milyon adet satış yaptığını gösteriyor.

Bianet’in haberine göre Michael Jackson’un 1982’de piyasaya çıkan Thriller albümü gerek analog gerekse dijital medya satışlarında 33 milyonda kaldı. Albümde “Thriller”, “Beat It”, “Billie Jean”, “The Girl Is Mine” gibi hit parçalar bulunuyor.

“ÇOK UZUN BİR YOLCULUKTU”

Eagles’ın kurularından ve aynı zamanda davulcusu ve vokalisti Don Henley, 46 yıldır kendilerine destek veren hayranlarına ve çalışanlarına teşekkür etti. 71 yaşındaki Henley yayınladığı mesajda, “Çok uzun bir yolculuktu” dedi.

1971 yılında Los Angeles’ta kurulan Eagles grubu, 1980’de dağılmış, grubun orijinal üyelerinden Don Henley, Joe Walsh ve Glen Frey’in öncülüğünde 14 yıl sonra yeniden bir araya gelmişti.

Frey 2016 yılında hayatını kaybetti. Ancak grup halen Henley, Frey’in oğlu Deacon ve Country müzik şarkıcısı Vince Gill’le turnelerini sürdürüyor.

ONLİNE SATIŞLAR DA SAYILMAYA BAŞLANDI

RIAA, Eagles’ın “Their Greatest Hits” albüm satışlarını 2006’da saymıştı. Birlik, 2013 yılında albüm satışları sayımında önemli bir değişikliğe gitti ve internetten satın alınarak indirilen ya da YouTube, Spotify ve diğer dijital müzik hizmeti sunan internet sitelerinden dinlenen albümlerin de kaydını tutmaya başladı.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…