MHP’nin muhalefeti birkaç saat sürdü: Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili önerge reddedildi

Emeklilikte yaşa takılanlar önergesi için araştırma yapılması talebine gün içinde destek veren MHP, önerge Genel Kurul’a geldiğinde ret oyu kullandı.

AKP’nin ret oyu verdiği emeklilikte yaşa takılanlar için araştırma komisyonu kurulması önergesinin, TBMM’de grubu bulunan CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti’nin oylarıyla görüşülmesi kabul edildi. İYİ Parti’nin önerisi üzerinde söz alan CHP, MHP ve HDP’li sözcüler destek açıklaması yaptı.

‘EMEKLİ OLMAK İSTEYİP YAŞ BEKLEYENLER MAĞDUR OLUYOR’

İYİ Partili Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, araştırma Önergesinde, “Erken yaşta çalışmaya başlayıp primlerini eksiksiz ödeyen ve prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlarımız için sıkıntılara yol açan bu uygulama ile milyonlarca vatandaşımız çaresizce emeklilik planlarını rafa kaldırmak zorunda kalmıştır. Emekli olmak için yaş bekleyen ve bu süre zarfında işsiz kalan ve ileri yaşları yüzünden yeni iş bulma zorluğu çeken vatandaşlarımız sağlık güvencesinden de mahrum bırakılmakta, bu durum sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Emekli olmak isteyip de yaş bekleyen vatandaşlarımız zorluklar çekmekte ve mağdur olmaktadırlar. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi, sorunların çözümü ile açılan yeni kadrolarla işsizliğin önüne geçilerek yeni istihdam olanaklarının yaratılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ederim” demişti.

Oylama sırasında muhalefetin salonda çoğunlukta bulunması önerinin gündeme alınmasını sağladı.Önergenin görüşülmesine AKP’li milletvekillerinden 135 red oyu gelirken, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti’den 145 milletvekili kabul oyu verdi. Önerinin AKP’li milletvekillerinin itirazına rağmen oy çokluğuyla gündeme alınması muhalefet sıralarından alkışlarla karşılandı. Oylama sonucu muhalefet milletvekilleri arasında büyük sevinç yaşandı. 4 muhalefet partisine mensup milletvekilleri birbirlerine ‘çak’ yapıp, sonucu kutladı. İktidar tarafında ise sessizlik ve moral bozukluğu hakim oldu.

Öneriye destek veren MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Toplumun geniş bir kesimini ilgilendiriyor. Bizim seçim beyannamemizde emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin çözülmesine ilişkin milletimize verdiğimiz bir taahhüdümüz var” dedi. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da EYT’nin devlete getireceği maliyet konusunda yanlış bilgiler verildiğini söyledi ve “Cumhurbaşkanını maalesef yanıltıyorlar. Bu durumda 700 bin kişi var. 750 milyar yük söz konusu değil, 10 milyarı geçmez. Suriyelilere 40 milyar dolar harcandı. Yani 200 milyar lira” dedi.

Önergenin gündeme alınmasına evet oyu veren MHP, önergenin görüşmeleri sırasında tutum değiştirdi.

MHP ÇEKİMSER KALDI, REDDEDİLDİ

Önergenin gündeme alınması siyasi kulisleri hareketlendirdi. MHP, araştırma komisyonu kurulması oylamasında görüş değiştirdi. Kürsüyü gelen Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “EYT bazı siyasi partilerin istismar aracı haline getirilmiştir. Bu konu gündeme getirilmek suretiyle kutuplaşma başlamıştır. EYT’nin polemik konusu yapılmasına aracı olmayacağımızı belirtmek istiyorum. Devlet bütçesine yük getirecek uygulamalarda bir süre kaçınmak gerekir. Siyasi rant peşinde değiliz. EYT’nin çözümü için iktidarla uzlaşma sağlanmadan yürümenin doğru olmadığı kanaatindeyiz. Çözüm için ekonomik şartların ve bütçenin yönetimiyle görevli iktidarla uzlaşma sağlanmasının gereği olduğunu düşünüyoruz” dedi. Oylamada İYİ Parti, CHP ve HDP önergeye destek oyu verirken, AKP’liler ret oyu kullandı. MHP’li az sayıda milletvekili ise çekimser kaldı ve oy kullanmadı.

Kaynak: Artı Gerçek ve Sözcü

İlginizi çekebilir