MHP’li Aliağa Belediyesi’nde işçi kıyımı: 99 işçi daha işten çıkarıldı

31 Mart yerel seçimlerinde yeniden Belediye başkanı seçilen Serkan Acar, göreve başlar başlamaz 200’e yakın işçinin görev yerlerini değiştirmişti. Ardından ise önce 6 işçiyi daha sonra 15 işçiyi işten çıkarmıştı.

İşten çıkan işçiler, direnişlerini sürdürürken, Başkan Acar’ın dün yapılan belediye meclis toplantısında, “Ben belediye başkanıyım. İstediğim adamı alırım, istediğim adamı çıkarırım” sözleri büyük tartışmaları daha da büyüttü. Bu tartışmalar devam ederken, bugünde Başkan Acar’ın 99 işçinin iş akitlerine son verdiği öğrenildi.

Yaşanan gelişmelerin ardından DİSK Genel- İş, bugün saat 15.00’de konu hakkında basın açıklaması yapacağı duyurdu.

MHP’li başkanın işten attığı işçilerden Aliağa Belediyesi önünde oturma eylemi

İzmir’de MHP’li Aliağa Belediyesi’nden atılan DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi işçiler eylemlerinin 22’nci gününde, belediye binası önünde bir günlük oturma eylemi yaptı

MHP’li başkanın işten attığı işçilerden Aliağa Belediyesi önünde oturma eylemi

İzmir’de bulunan Aliağa Belediyesi’nden atılan, Aliağa Demokrasi Meydanı’nda 21 gündür nöbet tutan DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi 22 işçi eylemlerini belediye binasının önüne taşıdı. İşçiler, nöbetlerine dikkat çekmek için belediye binasının önünde bir günlük oturma eylemi yaptı.

Aliağa Belediyesi, 30 Mayıs’ta “Aliağa Belediyesi’nde ‘Kürt-Alevi’ işçi kıyımı” başlığıyla haberleştiren Mezopotamya Ajansı’na bugün dönüş yaptı. Aliağa Belediyesi Basın Müdürü Levent Çelen, “Konuyla ilgili açıklama yapmama kararımız var” dedi.

Konu bugün Aliağa Belediye Meclisi’nde de gündeme geldi. Toplantıda söz alan CHP Aliağa Belediye Meclis Sözcüsü avukat Hakan Turan, atılan işçilerin taleplerini aktardı. Acar tarafından sık sık sözü kesilen Turan, atılan işçilerin haksız yere işten çıkarıldığını belirterek, yıllarca büro personeli olarak çalıştığı halde hiçbir iş güvenliği eğitimi almadan temizlik işlerinde çalışmaya zorlandığının altını çizdi.

“Kimi istersem onu çıkarırım”

Acar ise “Başkan benim kimi istersem onu alırım, kimi istersem onu çıkarırım. Halktan yetki ben aldım, sizden almadım. Bu kararı sorgulayamazsınız o benim yetkim. Çıkarırım da alırım da, meclisin yetkisinde olan bir konu değil. 5 yıl sonra sandığa gideriz halk bakın bunu çıkarmışsın bunu almışsın der bu yanlıştı der oy vermez, doğrudur der oy verir. Belediye başkan yetkilerimin tamamını halktan ve yasadan aldım. Ben istediğim kişiyi alırım istediğimi çıkarırım bu yetkiyi de halktan alıyorum” dedi. Acar’ın sözlerine belediye meclis üyeleri de tepki gösterdi.

Ne olmuştu?

31 Mart yerel seçimleriyle birlikte göreve gelen Aliağa Belediyesi’nin MHP’li başkanı Serkan Acar, 22 işçiyi işten çıkarmış, işçiler işe geri dönmek için direneceklerini kaydetmişti. DİSK İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, 30 Mayıs’ta bir açıklama yaparak 200’e yakın işçinin Başkanlık Genelgesi ile asıl işkollarının bulunduğu müdürlüklere gönderildiğini ve bu işçilerin içinde yıllarca büro personeli olarak çalıştığı halde hiçbir iş güvenliği eğitimi ya da tedbiri alınmadan temizlik işlerinde çalışmaya zorlandığını aktarmıştı. Kara, belediyenin görüşme taleplerine cevap vermediğini belirterek, “Bizler belediye yönetimine şu taleplerimizle buradan seslenmek istiyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımız işlerine derhal iade edilsin. İşyeri değişikliği yapılan arkadaşlarımız,  işlerinin başına gönderilsin. Mobbinge dönük uygulamalardan derhal vazgeçilsin” demişti.

Kaynak: Birgün, Sendika.Org, Mezopotamya Ajansı

İlginizi çekebilir