Mezopotamya Ajansı ulaştı: Ayrıntılarıyla ‘güvenli bölge’; derinliği kaç km, nereleri kapsıyor?

ABD ile Türkiye arasında 3 gün süren “güvenli bölge” görüşmelerinin ayrıntılarına ulaştığını aktaran Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre söz konusu bölgenin genişliği yaklaşık 100 kilometre, derinliği ise 5 kilometre olacak.

Ankara’da 3 gün boyunca ABD ile Türkiye arasında yürütülen “güvenli bölge” görüşmeleri mutabakat ile sonuçlandı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı, ABD’nin de doğruladığına göre taraflar “Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek tedbirlerin bir an önce uygulanması” konusunda anlaştı.

Ayrıca “güvenli bölge”nin yönetimi için Türkiye’de ‘Müşterek Harekât Merkezi’nin kurulması ve yine yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için ilave tedbirlerin alınması konusunda mutabık kalındı.

Önceki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu söz konusu ‘mutabakata’ karşın operasyon mesajı verdi ve “Ne pahasına olursa olsun Fırat’ın doğusunu temizleyeceğiz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ABD ile mutabakata varılan ‘harekat merkezi’nin önümüzdeki günlerde kurulacağını söylerken, bakanlık da bu kapsamda Türkiye’ye gelen altı kişilik ABD heyetinin Urfa’ya ulaştığını açıkladı.

Bu anlaşmanın detaylarına ve nasıl uygulanacağına ilişkin tartışmalar sürerken Mezopotamya Ajansı, Kuzey ve Doğu Suriye sınırlarında kurulması planlanan “güvenli bölge”nin ayrıntılarına ulaştığı haberini abonelerine servis etti.

“Güvenli bölge”nin derinliği 5 km olacak

Nazım Daştan imzalı haberde, varılan mutabakata göre “güvenli bölge”nin genişliğinin yaklaşık 100 kilometre, derinliğinin ise 5 kilometre olacağı belirtildi.

Söz konusu bölgenin ise Gire Spi’den Serekaniye’ye kadar uzandığı kaydedildi. Genişliği yaklaşık 100 kilometre olan bölge içerisinde birçok köy ve mezra da bulunuyor.

Bu alandan Demokratik Suriye Güçleri ve YPG’nin 5 kilometre geri çekileceği belirtilirken, bölgenin denetimi ise kentlerde kurulan yerel askeri meclislere devredileceği ifade ediliyor. Bölgede bulunan ağır silahlar ise 20 kilometre geriye çekilecek.

Habere göre bu askeri meclislerin de “Gire Spi ve Serekaniye Askeri Meclisleri” olması bekleniyor.

‘Tek taraflı eylem’ olmayacak

Belirlenen bölgede, Uluslararası Koalisyon güçlerinin denetiminde gözlem noktaları kurulması da kararlaştırıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin belirlediği şartların yerine getirilmesi koşuluyla koalisyon güçleriyle birlikte Türkiye’ye ait uçaklar da bölgede uçuş yapabilecek.

Bölgedeki tüm devriyelerin koalisyon merkezinin bilgilendirilmesi ve onayıyla yapılması da kararlaştırıldı.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir