Ümraniye’deki metro inşaatında meydana gelen göçükle alakalı olarak bölgede yaşayan bir görgü tanığı sürekli titreşimler duydukları belirterek inşaat alanında dinamit kullanıldığını söyledi.

Dudullu-Bostancı Metro Hattının Parsaller İstasyonu’ndaki genişletme çalışmaları sırasında istasyonun yanındaki alanda çökme meydana gelmesi sonucu iki kişini hayatını kaybetti.

Metro istasyonunun yanındaki sitesinin güvenlik görevlileri olduğu öğrenilen kişilerin çökmeden hemen önce bulundukları konteynerden çıkarak istasyon çalışanlarını titreşim olduğu gerekçesiyle uyardıkları öğrenildi.

İstasyonun yanındaki Sinpas Aqua City 2. Etap sitesinde yaşayan ve isminin öğrenilmesini istemeyen kişi tarafından bianet’e verilen bilgilere göre olay metronun Depo durağındaki genişletme çalışması sırasında gerçekleşti.

Güvenlik görevlileri metro çalışanlarını uyardı

Saat 23:30 sıralarında site güvenlik görevlilerinin bulundukları yerden çıkıp istasyon çalışanlarını uyardığını belirten görgü tanığı çalışanların bir şey olmaz demesi üzerine geri döndüklerini ifade etti.

Bu olayın hemen sonrasında ise çökme meydana geldiğini belirten site sakini 23 yaşındaki iki gencin böyle bir ihmal sonucu öldüğünü belirtti.

Bunun bir obruk ya da doğalgaz patlaması olmadığını söyleyen site sakini “Parktan dikey olarak kazık çakmışlar ve yolun altını boşaltmışlar. Bir buçuk yıldır sürekli titreşimler duyuyoruz. Yolun altında tünel açmak için dinamit kullanıyorlardı” dedi.

CHP’li Tekin: “Bu ne ilk ne de son olacak”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin yaşanan olayın ardından çökmenin meydana geldiği metro inşaatında incelemelerde bulundu. 21. Yüzyılda Türkiye’ye yakışmayan bir manzara ile karşı karşıya olduklarını belirten Tekin şöyle konuştu:

“Bugün burada 2 kardeşimizi kaybettik, ama mahalleli hala tedirgin, iş disiplini yok. 21. yüzyılda iş cinayetlerinin en çok olduğu tek ülkeyiz. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz olmamalı. Umarım bu son olur diyoruz fakat yanlış yerel yönetim uygulamaları bizlere yine böyle bir manzara çıkarıyor.”

İBB Başkanı: “Dinamit patlatacak bir durum söz konusu değil”

Göçük alanında incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Bunun sebeplerini ayrıntılı bir şekilde araştıracağız. Daha öncesinde yerleştirilen sensörlerde arıza, ihmal varsa ihmali olanlarla ilgili gerekli işlem yapılacaktır” dedi.

Çalışmalar sırasında dinamit patlatılmadığını dile getiren Başkan Uysal, “Şu anda dinamit patlatacak bir durum söz konusu değil. Çünkü orada tünel daha öncesinden yapılmış sadece genişletme çalışması var.” İfadelerini kullandı.

 

Kaynak :Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…