Metin Lokumcu davasında mahkemeden nakil talebi

Dokuz yıl önce Artvin’in Hopa ilçesinde HES’leri protesto ederken, polisin biber gazlı saldırısısonucunda kalp krizi geçirip yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu davasında hakim, ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle nakil talebi istedi.

Dokuz yıl önce Artvin’in Hopa ilçesinde halkla birlikte HES’leri protesto ederken, polisin biber gazlı müdahalesi sonucunda kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu davasında hakim nakil talebi istedi.

Metin Lokumcu’nun polis saldırısı sonrasında hayatını kaybetmesine ilişkin 24 Aralık’ta Artvin Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın nakledilmesi istendi.

Birgün’de yer alan habere göre, davayı görmesi gereken asliye ceza mahkemesi hâkiminin, Hopa Savcılığı’na yazı yazarak ‘güvenlik’ gerekçesiyle davanın başka bir mahkemeye naklini istediği ortaya çıktı.

Mahkemenin nakil talebinde bulunduğunu açıklayan Avukat O. Meriç Eyüboğlu, ’Davaları kaçırmak bu siyasi iktidara özgü değil, bir tür devlet geleneği’’ dedi.

Eyüboğlu, şunları söyledi:

‘’Akla ilk yakın tarihteki örnekler; Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert geliyor belki ama Metin Göktepe için Afyon’a, Gazi davası için Trabzon’a çok gittik geldik… Şehre girerken çıkarken otobüs taşlanır vb. durumlar da cabası. Davaların nakil gerekçesi olarak hep karşımıza çıkarılan ‘kamu güvenliğinin tehlikeye düşeceği’ bahanesi Metin Hoca’nın dosyasında da ileri sürülmüş. Oysa bu hususta ne mahkeme, ne savcılık, ne de bakanlık hiçbir veriye sahip değiller. Bu varsayımı haklı kılacak hiçbir emare yok. Üstelik yargılanacak polislerin büyük bolumu devlet memuru olduğu için hali hazırda görev yaptıkları şehirlerde ifade verecek. Yani Hopa’ya gelmeyecek. Gelseler de gelmeseler de, bizden Hopa Adliyesi önünde kastettikleri ‘güvenlik önlemi’ her neyse, onu alamayacaklarına inanmamızı mı bekliyorlar?’’

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir