Metal işçilerinden eş zamanlı eylemler

MESS Grup TİS görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından, metal işçileri eylemlerine başladı. Birleşik Metal-İş ve Türk Metal üyesi işçiler, onlarca fabrikada eş zamanlı eylemler yaparak patronları uyardı

KAZANILMIŞ HAKLAR HEDEFTE

130 binden fazla metal işçisini ilgilendiren grup toplu sözleşme görüşmelerinde MESS, işçilerin kazanılmış haklarını hedef almıştı. Patronlar tarafından, işçilerin haklarını geriye götürmek ve çalışma koşullarını daha da esnekleştirmek amacıyla yapılan öneriler şöyleydi:

• 2 ay olan deneme süresinin 4 aya çıkarılması,
• İkramiyelerin fiili çalışmaya bağlı olarak ve aylık yerine yılsonunda ödenmesi,
• 4 aylık süreyle denkleştirme yapılması,
• Telafi çalışması yapılması,
• Hafta tatilinde yapılan fazla mesai ödemelerinde yüzde 100’den daha yüksek oranda ödeme yapan işyerlerinde 1 Eylül 2019’dan sonra işe girenlere yüzde 100 ödenmesi,
• Rapor alımlarında kaç günlük rapor alınırsa alınsın, SGK tarafından ödenmeyen ilk 2 günün hiçbir biçimde işveren tarafından da ödenmemesi,
• Hafif işlerde çalışabilir raporu alan işçilerin teklif edilen uygun işi kabul etmemesi durumunda almakta olduğu ihbar tazminatının ödenmemesi.
• Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın kaldırılması.

TRAJİKOMİK ZAM TEKLİFİ

Tüm bu önerilerle yetinmeyen MESS, 4 Aralık’ta yapılan beşinci ve son oturumda birinci 6 aylık dönem için altı aylık enflasyon rakamı olan yüzde 6,05 (ortalama ücrette ikramiye dâhil net 204 TL), diğer altışar aylarda ise enflasyon oranında zam önerdi. Toplu sözleşmenin 3 yıllık olması yönündeki dayatmasını da sürdüren MESS, sosyal haklarda yine yıllık enflasyon oranında (yüzde 15,01) zam teklif etti.

Türk Metal ilk altı ay için yüzde 26,28, Birleşik Metal-İş Sendikası ise yüzde 34 zam talep etmişti. MESS’in 204 liralık teklifine karşılık Birleşik Metal-İş’in talebi, ortalama ücrette seyyanen ikramiye dâhil net bin 150 liraya tekabül ediyor. Birleşik Metal-İş’in sosyal haklara ilişkin teklifi ise ortalama yüzde 55.
Sonuç olarak hem Birleşik Metal-İş hem de Türk Metal, MESS’in teklifini reddetti, uyuşmazlık tutanağı tutuldu ve arabuluculuk süreci başladı.

MESS’İN TEKLİFİ KABUL EDİLEMEZ!

Bu gelişmeler üzerine Birleşik Metal-İş Merkez TİS Komisyonu, önceki gün toplandı. Komisyonun yayımladığı sonuç bildirgesinde, MESS’in uzun yıllar boyunca mücadeleyle kazanılmış ve halen kullanılan hakları geriye götürmeye yönelik tekliflerinin kabul edilemez olduğunun altı çizildi.

Bildirgede, “MESS’in gerek var olan hakların geriye götürülmesi yaklaşımı, gerekse de hiçbir önerimizi kabul etmemesi, işverenlerin toplu sözleşmeyi masada bitirme niyetlerinin olmadığını gösteriyor” dendi.

MESS’in zam tekliflerini resmi enflasyona dayandırdığına da dikkat çekilen bildirgede, “Resmi enflasyon ile işçilerin yaşadığı gerçek enflasyon arasındaki makas giderek açılıyor. İşçilerin resmi enflasyona inanmasını beklemek, bu ülkede yaşamamak demek. Çünkü hemen her gün bir mal ve hizmete zam yapılıyor, ancak nasılsa TÜİK tarafından açıklanan enflasyon düşüyor. Hiç kimsenin resmi enflasyon oranlarına inancı kalmadı. Dolayısıyla ücret zammı için resmi enflasyonun dikkate alınması söz konusu olamaz” ifadeleri kullanıldı.

OLASI BİR GREV YASAĞINI TANIMAYIZ

“Hükümeti ve metal işverenlerini şimdiden uyarıyoruz” denilen bildirgede, şu ifadeler de yer aldı: “Bu sürecin grev aşamasına gelmesi söz konusu olursa yeni bir grev yasağıyla karşılaşmak istemiyoruz. Şimdiden ilan ediyoruz ki, olası bir grev aşaması ve grev yasağının söz konusu olması durumunda, metal işçileri grev yasağını tanımayacak, Anayasa’dan ve uluslararası sözleşmelerden doğan grev hakkını her koşulda kullanacaktır. Metal işçileri hakları için her türlü mücadeleyi vermeye hazırdır.”

MÜCADELE BAŞLADI

Komisyonun aldığı kararlar doğrultusunda, ülkenin dört bir yanında Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu, MESS sözleşmesi kapsamındaki tüm fabrikalarda dün eylemler başladı. İşçiler, servislerinden erken inerek fabrikalarına yürüdü ve işyerlerinde komisyonun sonuç bildirgesini okuyarak MESS’in tutumunu protesto etti.

Yalnızca Birleşik Metal-İş’in değil, Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda da işçiler eylemdeydi. Renault, Ford Otosan, TOFAŞ, Bosch, Arçelik başta olmak üzere Türk Metal’in örgütlü olduğu çok sayıda fabrikada dün vardiya giriş çıkışlarında eylemler yapıldı. Bu eylemlerde sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Uzlaşma yoksa mücadele var”, “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganları atıldı.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Gür Metal adlı işyerinde 6 işçi, sendikalı olduğu için işten çıkarıldı. Türk Metal üyesi işçiler fabrikanın önünde direnişe geçerken, molaya çıkan diğer işçiler alkışlar ve sloganlarla direnişteki arkadaşlarına destek verdi. Türk Metal Gebze 1 No’lu Şube yöneticileri de direniş alanına geldi. Şubeden yapılan açıklamada, sendikalı olmanın Anayasal ve temel bir hak olduğu vurgulandı.

‘DAHA İLERİ EYLEMLER YAPMALIYIZ’

İzmir’de Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda çalışan işçiler ise daha ileri eylem kararları alınması gerektiğini söyledi.

Habaş Demir Çelik fabrikasında vardiya çıkışında toplu yürüyüş yaparak fabrikadan ayrılan işçiler “Grev bizim hakkımız” sloganını attı. Yağmurdan dolayı bir açıklama yapılmadığını ve eylemin uzun sürmediğini belirten bir işçi, “Temsilciler dolaşıyor, süreçle ilgili bilgilendiriyor, bekliyoruz” dedi.

İzmir Demir Çelik fabrikasında ise herhangi bir eylem yapılmadığını ifade eden bir işçi, “Dün temsilciler işyerinde dolaştı. Bugün için sabah çıkışta girişte turnikeden işyerine kadar yürüyüş yapılacağını söylemişti ama sabah hiçbir eylem olmadı. Bir açıklama yapan da olmadı. Bizim işyerinde temsilcilerle uyarı eylemlerinin daha güçlü olması gerektiği konuşulmuştu. İDÇ şu an duruşta, bakım yapılıyor. Belki bu da etkili olmuştur” dedi.

‘UZLAŞMA YOKSA MÜCADELE VAR’

CMS’den görüştüğümüz metal işçileri vardiya çıkışlarındaki eylemlerin daha etkili olabilmesi için işbaşı yapacak olan vardiyayı da içine alarak genişletilmesi ve üretimin kademeli olarak yavaşlatılmasının daha etkili olacağını düşündüklerini söyledi. “Uzlaşma yoksa mücadele var” başlığı ile çıkan Türk Metal’in dergisine atıf yapan işçiler, “Bir önceki sözleşme döneminde anlaşmanın sağlandığı gün grev kararının asılacağı gündü. Bizim tek gücümüz bir arada olmak. Vardiyalara 5 dakika geç başlamak, mesaiye kalmamak gibi daha etkili eylemler yapmalıyız. Biz çalışmazsak fabrikanın çalışmayacağı gerçeğidir. Mücadele diyorsak MESS’in anlayacağı tek mücadele işlerinin yalpalaması, ceplerine giren paraların azalması ve siparişleri yetiştirememesidir. Sendika temsilcileri artık eylemleri Whatsapp gruplarından değil bölümleri dolaşarak haber vermeli. Hem süreci bizlere anlatmalı hem de önerilerimizi almalı. Yüzde 6,05 zam oranı ve 3 yıllık sözleşme kabul edilemez” dedi.

Kaynak: Birgün-Evrensel

İlginizi çekebilir