Meslek liselerinin özel sektöre devri konusunda ilk somut adımı Mayıs 2018’de atan MEB, “İş garantili meslek liseleri” konusunda da çalışmalara başladı. Bakanlık ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında, “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la birlikte imza törenine katılan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, protokolle mesleki eğitim ve reel sektörü birbirine entegre ettiklerini söyleyerek “81 ilde bulunan 81 meslek lisesi protokol kapsamına alındı” diye konuştu.

AKP iktidarların döneminde artan ve özel sektörün eğitim alanındaki etkinliğini genişleten uygulamalara bir yenisi daha eklendi. MEB’in TOBB ile imzaladığı işbirliği anlaşması çerçevesinde, meslek liselerinin özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda kurgulanmasının önü açıldı. Protokolle, özel sektör tarafından okullara atölyeler ve laboratuvarlar kurulacağı, öğretmenlere ise hizmet içi eğitim verileceği bildirildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Öğrencilerimize, odalarımız bünyesinde staj ve işbaşı imkanı sağlayacağız. Mesleki eğitimde özel sektörün rolü artacak” dedi.

2023 HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA…

TOBB ile yapılan protokolün mutluluk verici olduğunu kaydeden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise 2023 hedefleri doğrultusunda eğitimde kendilerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. İş dünyasından beklentileri olduğunu sözlerine ekleyen Selçuk, şunları kaydetti:

Kaynak: Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…