Meslek liselilerin sorunlarının Mustafa Mert Bildircin Birgün için yazdı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, meslek lisesi mezunlarının iş bulma yöntemlerine ilişkin bir rapor hazırladı. Rapor, meslek lisesi öğrencilerine ve mezunlarına istihdam sağlamak üzere başlatılan devlet destekli programların etkisizliğini ortaya koydu. Rapora göre, meslek lisesi mezunlarının büyük bölümü “tanıdık vasıtasıyla” iş bulurken İŞKUR ve KPSS aracılığıyla iş bulanların oranı yüzde 11,07’de kaldı.

“İhtiyaç yok”

MEB’in, meslek lisesi öğrencilerinin mezun olduktan sonra iş bulma yöntemlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği araştırmanın bulguları, okullaşma politikasının plansızlığını gözler önüne serdi. Araştırmada, mesleki ve teknik eğitim veren liselerden mezun olan 32 bin 734 kişiden 20 bine yakınının işsiz olduğu belirtilirken işsizliğe gerekçe olarak sektörde bu kademede mesleki eğitim almış kişilere ihtiyaç duyulmaması gösterildi. Bakanlığın, sanayinin kalifiye personel ihtiyacının giderilmesi amacıyla başlattığı, “Meslek liselerinin özel sektöre devri” projesine karşın sektör, mesleki eğitim alan kişilere ihtiyaç duymuyor.

“Mesleki becerileri yetersiz”

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün çalışmasında, işyerlerinde meslek lisesi mezunu çalıştırmayan işletmelere, bu okullardan mezun olanları tercih etmeme nedenleri soruldu. 2 bin 853 işletme sahibinden yüzde 24,69’u, “Mesleki eğitim almış personele ihtiyacım yok” yanıtını verdi. Meslek lisesi mezunlarının mesleki becerilerinin yetersiz olduğunu düşünen işletmecilerin oranı ise yüzde 12,57 olurken yüzde 10,21 “Fazla ücret istiyorlar” dedi.

Protokoller etkisiz

MEB’in, meslek lisesi mezunlarının istihdamına ilişkin sanayi ve meslek odalarıyla imzaladığı protokollerin etkisizliği de araştırmayla gözler önüne serildi. İşverenler, işletmelerinin eleman ihtiyacını kendilerine bireysel başvuru yapanlar arasından karşıladığını bildirdi.

İŞKUR işlevsiz

Rapora göre, İŞKUR’un meslek liselileri iş gücüne katmak için başlattığı çalışmalar da yetersiz kaldı. İŞKUR aracılığıyla istihdam edilen meslek lisesi mezunlarının oranı yüzde 12,94’te kaldı. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün, İŞKUR aracılığıyla iş bulan meslek lisesi mezunu sayısının azlığına ilişkin bir araştırma yapacağı belirtildi.

Kaynak: Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…