Mersin’de köylüler taşocağı projesi ÇED toplantısını yaptırmadı

Mersin’de İnsu, Kocahamzalı, Emirler mahallerinde yapılmak istenen taş ocağı projesi ÇED halkı bilgilendirme toplantısı köylülerin protestosu sonucu yapılamadı. Şirket yetkilileri mahalleyi terk etmek zorunda kalırken köylüler, “Su kaybolacak ve yaşam bitecek” dedi.

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Değirmençay köyü sınırları içinde İnsu, Kocahamzalı, Emirler kırsal mahallerini de etkileyecek Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi İşletmeciliği yapılmak isteniyor. Proje için İnsu köyünde Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) halkı bilgilendirme toplantısı yapılmak istendi. Köylüler ile dopğa ve yaşam savunucuları ÇED toplantısının yapılmasını engellemek için sabahın erken saatlerinde köy meydanında toplandı.

“Çevreyi hor gören geleceği zor görür”, pankartının açan köylülere CHP’li Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’inde aralarında bulunduğu birçok demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi de destek verdi.

“Su kaybolacak yaşam bitecek”
Taş ocağının yapılmasıyla birlikte tarımın ve hayvancılığın biteceğini belirten köylüler, “Su kaybolacak ve yaşam bitecek. Çünkü etrafta bulunan onlarca köyün suyu taş ocağının yapıldığı yerden gidiyor. Bu projeye imza atanlar bunu görmüyorlar mı? Parası olan işini bağlıyor. Aynı zamanda devlet taş ocağı yapılmak istenen hemen yanına gölet yaptı. Dinamitlerin patlatılmasıyla o gölette çatlaklar oluşacak. Masa başı imzalarla bu işler olmaz” diyerek ÇED toplantısını yaptırmayacaklarını ifade etti.

Şirket yetkilileri mahalleyi terk etti

Eyleme katılan kadınlar da toplantının yapılacağı muhtarlık binası önünde kol kola girerek kimseyi binaya almayacaklarını ve toplantıyı gerçekleştirmeyeceklerini söyledi. Jandarmanın da geniş önlem aldığı İnsu Mahallesi’ne gelen yetkililer, toplantının halk tarafından yaptırılmadığı şeklinde tutanak tutarak mahalleden ayrıldı.

Kaynak: ETHA

İlginizi çekebilir