Menderes nehrindeki kirliliğin doğaya ve insana zararlarına karşı ortak mücadele etme kararı alan dört ilin (Denizli, Uşak, Aydın ve Afyon) doğaseverlerinin kurduğu “Menderes Havzası İnisiyatifi” çalışmalarını yoğunlaştırdı. İnisiyatif bileşenleri, Kızılcaköy’de yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’ne karşı çıkan köylü kadınların nöbet eylemine ve Aydın’daki büyük mitinge katılarak destek verdi.

Dört ilin Menderes Havzası ile ilgili çalışmaları da devam ediyor. İnisiyatifin Denizli bileşeni haftalık toplantılar yaparak mücadele programını çıkartmaya çalışıyor. Program kapsamında; Menderes Havzası’nın kirliliğinin doğa ve insanlara zararını ele alma ve nasıl mücadele edileceğine birlikte karar verme amacıyla halk buluşmaları da yer alıyor. Bu buluşmaların dört tanesi belli oldu;

  • Menderes havzası uygarlıkları,
  • Menderes havzasındaki kirliliğin boyutu,
  • Kirliliğin halk sağlığına etkisi,
  • Termik santraller.

İlk halk buluşması, gazeteci Yaşar Tok tarafından yapılacak olan söyleşi. Etkinlik, 10 Kasım Cumartesi saat 17.00’de, eski TMMOB binasındaki toplantı salonunda  gerçekleştirilecek. Söyleşinin başlığı: ”Büyük Menderes Su Yolu Uygarlıkları”.

İnisiyatif, tüm doğa gönüllülerini söyleşiye davet ediyor.

“Menderes Havzası İnisiyatifi” ile ilgili haberlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

http://ozgurdenizli.com/kirlilige-karsi-menderes-havzasi-inisiyatifi/

http://ozgurdenizli.com/menderes-havzasi-inisiyatifinden-kizilcakoy-jes-direnisine-destek/

http://ozgurdenizli.com/aydinlilar-jeslere-bas-kaldirdi/

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…