Özgür Denizli

Memur-Sen’in genel merkez inşaatında işçi cinayeti

Ankara İSİG Meclisi, Memur-Sen’in genel merkez inşaatında yaşanan işçi cinayeti hakkında açıklama yayımlayarak “Memur-Sen neden sessiz?” diye sordu

Ankara Altındağ Zübeyde Hanım Mahallesi Kazım Karabekir’deki bir inşaatta çalışan 38 yaşındaki Ramazan Aktaş, 4 Ağustos’ta 13’üncü kattan düşerek yaşamını yitirdi. Aktaş’ın yaşamını yitirdiği inşaatın, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Memur-Sen’in genel merkez inşaatı olduğu öğrenildi.

Önlemler alınmamıştı

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), iş cinayetinin ardından yaptığı araştırma sonrası Ramazan Aktaş’ın üzerinde emniyet kemeri olmadığını, binanın yapısından kaynaklı, yapı ile iskele arasında insanın düşebileceği kadar boşluk olması durumunda iskelenin ön tarafında da bulunması gereken korkuluğun ve cephe çalışma platformunun da eksik olduğunu öğrendi.

Ankara İSİG Meclisi yaşanan iş cinayeti hakkında bir açıklama yayımladı. Açıklamada, bu tip çalışmalarda işçinin emniyet kemerini takabilmesi için bir düşey yaşam hattı ve bu düşey yaşam hattına takılı bir karabina olması gerekli olduğunu söyledi. Ancak Ramazan Aktaş’ın çalıştığı alanda düşey yaşam hattı olmadığı ifade edilen açıklamada “Bu durumda, işçinin kişisel koruyucu donanımları olsa dahi işe yaramayacaktı” denildi.

İşçi cinayeti Memur-Sen genel merkez inşaatında yaşandı

Ankara İSİG Meclisi açıklamada iş cinayetinin yaşandığı binanın Memur-Sen’in Mim Yapı Şirketi’nce yapılan genel merkez binası olduğunu öğrenildiği belirtti. Açıklamada “Her gün 5-6 iş cinayetinin yaşandığı Türkiye’de bir inşaat işçisi arkadaşımızın daha ölüm haberini almanın üzüntü ve öfkesini yaşarken, bu iş cinayetinin, Türkiye’nin en çok üyeye sahip kamu emekçisi konfederasyonunun sahibi olduğu bir inşaatta olması kaygı ve utanç vericidir” ifadeleri yer aldı.

Memur-Sen neden sessiz?

İş cinayetinin ardından Memur-Sen’in de, taşeron şirket Mim Yapı’nın da hiçbir açıklama yapmadığını söyleyen Ankara İSİG Meclisi, “Memur-Sen’in bir konfederasyon olarak yapması gereken işçi sınıfının çıkarları için ve tabi ki iş cinayetlerine karşı da mücadele etmek iken hangi sebeple sessiz kalmaktadır?” diye sordu.

Bina inşaatının şirketçe yapılmasının Memur-Sen’in sorumluluğunu ortadan kaldırmadığına dikkat çekilen açıklamada “Bir kamu emekçileri sendikaları konfederasyonunun sorumluluğu inşaat şirketine atmak gibi bir kolaycılığa kaçması da kabul edilemez. Memur-Sen Konfederasyonu, Ramazan Aktaş’ın iş cinayeti sonucu ölümünden inşaatı yapan şirket olan Mim Yapı ile birlikte müşterek ve müteselsilen sorumludur” denildi.

Memur-Sen’e sorular

Ankara İSİG Meclisi, binanın mülk sahibi olan Memur-Sen’in iş cinayetinin sorumluluğunu alması çağrısı yaparak ve şu soruları yanıtlamasını istedi:

Memur-Sen yaşanan iş cinayetinin bilgisini ne zaman almıştır, olayı hangi sebeple kamuoyu ile paylaşmamıştır?
Olay kaza anında mı fark edilmiştir, sonrasında mı?
Yaşanan iş cinayetinde iş güvenliği kusuru/kusurları nedir?
Çalışma yapılan yerde düşey yaşam hattı var mıdır?
İşçiye yüksekte çalışma eğitimi verilmiş midir?
İşçiye kişisel koruyucu donanımlar verilmiş midir?
Cephe çalışma platformu yetkili kişilerce kurulmuş mudur?
Kurulan platform standartlara uygun mudur?
Bina inşaatının periyodik kontrolleri yapılmış mıdır?
İnşaat çalışması için bir sağlık güvenlik planı ve takibi için bir ekip oluşturulmuş mudur? Yapılan inşaat Memur-Sen tarafından incelenmekte midir?
Memur-Sen, yaptırdığı binanın inşaat ihalesine işçileri koruyacak maddeler eklemiş midir? İSİG denetimlerine uyulmaması halinde yaptırımlar konulmuş mudur?
Emekçilerin ödediği aidatlarla var olan bir konfederasyon, yine emekçilerin ödediği aidatlarla yapılan genel merkez binasında kaç işçinin hangi şartlarda çalıştırıldığından haberdar mıdır?
Yaşanan iş cinayeti ile ilgili sorular aynı zamanda Mim Yapı İnşaat ve denetim görevi olan (başta devlet) sorumlulara sorulmaktadır: İşçi arkadaşımız Ramazan Aktaş’ın iş cinayetinde ölümünün sebebi nedir?

Kaynak: Sendika.Org

 

Exit mobile version