Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü İnce ve Önderoğlu’nun

Her yıl ayrı dalda verilen Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü bu sene roman türünde, Barış İnce’nin “Sarsıntı” ve Neslihan Önderoğlu’nun “Yeryüzü Yorgunları” eserlerine değer bulundu.

Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü bu yıl Barış İnce ve Neslihan Önderoğlu’na değer görüldü.

Milas Belediyesi tarafından 24-25 Ağustos tarihleri arasında Ören Mahallesi’nde bu yıl 14.’sü düzenlenecek olan Melih Cevdet Anday Anma Günleri kapsamında düzenlenen yarışmanın bu yılın seçici kurulunda Ataol Behramoğlu, Oğuz Demiralp, Turgay Fişekçi, Sadık Aslankara ve Asuman Kafaoğlu yer alıyordu.

Her yıl ayrı dalda verilen Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü bu sene roman türünde verildi. Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan toplam 34 yazar arasından yapılan değerlendirmede, Barış İnce’nin “Sarsıntı” ve Neslihan Önderoğlu’nun “Yeryüzü Yorgunları” adlı eserleri 2019 yılı roman ödülünü paylaştılar. Ödüller, eser sahiplerine 24 Ağustos’ta Ören’de düzenlenecek törende takdim edilecek.

Melih Cevdet Anday Anma günleri kapsamında 24 Ağustos Cumartesi günü ödül töreni sonrası Ataol Behramoğlu-Haluk Çetin şiir ve müzik dinletisi ile sahnede olacak. Etkinliğin ikinci günü olan 25 Ağustos Pazar akşamı saat 21:10’de ise Ali Altay konser verecek.

Barış İnce kimdir?

1982’de İzmir’de doğdu. İlköğrenimini İzmir Mustafa Reşit Paşa İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Uluslararası ekonomi dergisi BusinessWeek’te muhabirliğe başladı. 2007’de BirGün gazetesinde editör olarak işe girdi. Bu gazetede haber müdürlüğü, yazıişleri müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. BirGün Pazar’da öyküleri yayımlandı. 2013’te Çağdaş Gazeteciler Derneği, 2014’te ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın Başarılı Gazetecisi Ödülü’ne değer görüldü. Yedi Yetmiş çocuk edebiyat dergisini çıkardı. “Neye Göre” adlı bir tiyatro oyunu bulunuyor. Bavul Dergi’de öykü ve denemeleri, BirGün gazetesinde makaleleri yayımlanıyor. İlk romanı “Çelişki” 2017’de çıktı.

Neslihan Önderoğlu kimdir?

İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Notos, Sarnıç, Kitap-lık, Sözcükler, Özgür Edebiyat, İzafi, Türk Dili, Öykü Teknesi, Ada gibi pek çok dergide öyküleri yayımlandı. 2012’de yayımlanan ilk öykü kitabı “İçeri Girmez miydiniz?” ile 2013 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü aldı. 2013’te ikinci öykü kitabı “Mevsim Normalleri”, 2014’te editörlüğünü yaptığı “Karla Karışık Kış Öyküleri Seçkisi”, 2015’te “Burada Öyle Biri Yok” ve “Geri Dön Hayat” adlı seçkileri yayımlandı. Murathan Mungan’ın “Merhaba Asker” ve “Kadınlar Arasında”, çocuklar için Filiz Özdem tarafından derlenen “Bir Masal Anlat”, Haydar Ergülen tarafından derlenen “Bu Sefer Mavi”, Aslı Tohumcu ve Kutlukhan Kutlu tarafından derlenen “Güçoburlar” isimli öykü seçkilerinde öyküleri yer aldı. 2015’te üçüncü öykü kitabı “Filler ve Balıklar” ve gençlik romanı “Bana Sesini Bırak” yayımlandı. 2016’da gençlik öyküleri derlemesi olan “Mutsuz Palyaçolar Örgütü”, 2017’de “Ay Dolandı” isimli romanı yayımlandı. Sarnıç Öykü dergisinin editörlüğünü yaptı. Günışığı Kitaplığı’nın ON8 Blog isimli sitesinde öykülerini yazmayı sürdürüyor.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir