Meksika’nın yeni solcu lideri Obrador: Açgözlü elitleri yolcu etmenin zamanı geldi

Meksika’nın yeni Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador 1 Aralık itibarıyla yemin ederek görevine başladı.

Ülkesi ve diğer Latin Amerika ülkelerinin yanı sıra sosyal ve geleneksel medyada da isminin baş harflerinin kısaltması AMLO ile anılan Obrador, törenin ardından milletvekillerinin ve aralarında yabancı devlet başkanlarının da bulunduğu konukların önünde konuşma yaptı.

Arkasına dev Meksika bayrağı asılan 65 yaşındaki Obrador konuşmasına, “Meksika’ya, yöneticiler ve zengin azınlık kadar zarar veren bir şey olmadı. Açgözlü bu elitleri yolcu etmenin zamanı geldi. Ayrıca kronik yoksulluk ve çete şiddetiyle de mücadele edeceğiz.” diyerek başladı.

Başkent Meksiko’daki yasama sarayı San Lazaro’da gerçekleştirilen yemin töreninde solcu lider, görevi boyunca her türlü yolsuzlukla mücadele edeceğini ve adaletli olacağı sözünü de verdi.

Solcu başkan yemin eder etmez sarayı halka açtı!

İlk icraatı ise bir kültür merkezine dönüştüreceğini açıkladığı 80 yıllık başkanlık sarayının kapılarını halka açmak oldu.

‘Los Pinos’ adı verilen başkanlık sarayını görmek isteyen yüzlerce Meksikalı, daha Obrador yemin etmeden önce kuyruğa girdi. Ziyaretçiler sarayın bahçelerini, ofislerini, devasa mutfağını ve onlarca odasını gezerken, bir kişi yaşadığı hisleri Fransız Devrimi’nde Versay (Versailles) Sarayı’na girilmesine benzetti.

Mexico City’nin yoksul bir banliyösünde yaşayan 47 yaşındaki Mario Lozano Reuters’a, “Sanki Versay Sarayı’na giriyor gibiyim. Fransız halkının oraya girdiklerinde nasıl hissettiğini hayal edebiliyorum. Yaşanan sefaletle kıyaslandığında, bu şatafatı görmek tiksindirici” dedi.

50 yaşındaki Maria Antonia Cortes ise “Bize ait olan bir şeyi görme özgürlüğüne kavuştuk. Tüm bunlar bizim vergilerimizle yapıldı” diye konuştu.

Şimdi, ülkenin 80 yıllık başkanlık sarayı bir kültür merkezine dönüştürülecek. Mitinglerinde ”Korumalarla çevrelenmiş halde dolaşmak istemiyorum. İstiyorum ki siz beni gözetin, istiyorum ki halk bana sahip çıksın” diye konuşan Obrador ise başkanlık görevi süresince nerede yaşayacağını henüz açıklamış değil.

‘Meksika’da radikal bir yeniden doğuş olacak’

Ülkesinde on yıllar boyunca uygulanan neoliberal politikalara yoğun eleştiri getirdiği hitabında bu politikaların halk için felaket olduğunu belirtti.

AMLO, Meksika’nın içinde bulunduğu mevcut durumu neoliberal politikalardan kalan ‘felaket bir miras’ olarak tanımladı ve Meksika’da “radikal” bir yeniden doğuş meydana getireceklerini ifade etti.

“Hükümet artık ne açgözlü azınlığın hizmetinde bir komite, ne de daha önce olduğu gibi yağmacı zihniyetin işini kolaylaştırıcı bir yer olacak.” diyen Obrador, daha sonra dışarı çıkarak yemin törenini izlemeye gelen coşkulu kalabalığa seslendi.

Lopez Obrador, burada yaptığı konuşmada da 130 milyon nüfuslu ülkede mutlu azınlığın yanı sıra eşitsizliğin de kökünü kazıyacaklarını salık verdi.

Meksika’da dünyanın en düşük asgari ücretinin uygulandığını vurgulayan Obrador, hükümeti döneminde bu ücrete enflasyon oranının altında zam yapılmayacağını kaydetti.

Obrador, meclisteki muhalif vekillerin akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için pankart açmalarına da değinerek, “Vadettiğimiz rafineri hizmete girdiğinde ve diğer rafinerilerin kapasitesini artırdığımızda akaryakıt fiyatları düşecek.” diye konuştu.

Seçilir seçilmez lüks başkanlık uçağını satacağını söylemişti

Solcu başkan, devlet başkanı olarak maaşını ayda 270 bin pesodan 108 bin pesoya düşüreceğini söylemiş, lüks başkanlık uçağını da satacağını açıklamıştı. Obrador, “Ülkede bu kadar yoksulluk varken binmeye utanırım” dediği 25 milyon dolarlık uçağın ‘kelepire satılacağını’ söylemişti.

Obrador temmuz ayındaki seçimlerde şiddet ve suç oranlarını düşürme, yaygın yolsuzluğa son verme ve Meksika’nın yoksullarına yardım etme vaadiyle ezici bir zafer kazanmıştı.

Obrador temmuz ayındaki seçimlerde şiddet ve suç oranlarını düşürme, yaygın yolsuzluğa son verme ve Meksika’nın yoksullarına yardım etme vaadiyle ezici bir zafer kazanmıştı. Andres Manuel Lopez Obrador, 6 yıl boyunca bu görevde kalacak.

Kaynak: Euronews ve DUVAR

 

İlginizi çekebilir