ABD’nin arka bahçesi olarak nitelendiren ve 5-6 sene önceye kadar ‘katledilen kadınlar ülkesi’ denilen Meksika’da işler değişiyor. 2018’in sonunda değişecek olan devlet başkanı Andres Manuel Lopez Obrador başta olmak üzere Meksika artık kadın hakları konusunda somut adımlar atıyor.

Neden ‘katledilen kadınlar ülkesi’?

Meksika suç oranının çok yüksek olduğu bir ülke. Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü’nün araştırmasına göre, burada günde 5 kadın öldürülüyor. Özellikle yıllar önce ABD’nin sınır kenti olan Ciudad Juarez’de kadınlar sıklıkla öldürülüp toprağa gömülüyordu. Buna karşı cesaret gösterip ayaklanan kadın aktivistler de suikaste kurban gidiyordu.

Hatta Jennifer Lopez ve Antonio Banderas’ın oynadığı Bordertown (Sınır Ötesi) filmi de bu tecavüz ve cinayetleri konu alıyordu.

2017 yılındaki protesto

Puebla şehrinde kaybolan ve haftalar sonra cansız bedeni bulunan öğrenci için binlerce Meksikalı sokağa çıkmış ve protesto dünya basınında da geniş yankı bulmuştu.

Cinayet, taciz ve tecavüzlere rağmen Meksika’da protestoların bitmemesi, hükümet destekli adımların atılmasının da önünü açtı.

Meksika’da kürtaj hakkı

Meksika’daki her eyaletin kendi yasaları ve kuralları var. Başkent Mexico City’de hamileliğin 12. haftasına kadar kürtaja izin verilirken, diğer birçok bölgede tamamen yasak. Her 4 kızdan birinin cinsel saldırıya uğradığı Meksika’da, 2009-2016 arasında kürtaj talepleri reddedilen kişilerin yaptığı 110 binden fazla şikayet bulunuyor. Bu süreçte ise yalnızca 63 kürtaja izin verilmiş.

Dava sonucu umut verdi

Cinsel saldırıya uğrayan Marimar ve Fernanda isimli iki kızın kürtaj talebi 2015 ve 2016 yıllarında iki kez reddedilmişti. Açılan davalar üzerine 2018 Mayıs ayında yüksek mahkeme, mağdurelere tazminat verilmesini kararlaştırdı. Ülkedeki kadın hakları savunucuları ve birçok basın organı bu tazminatın kadın hakları için önemli bir kazanım olduğunu savunuyor.

Diğer somut adımlar

2018’in sonunda göreve başlayacak olan yeni başkan Andres Manuel Lopez Obrador, kadınların kabinede pozisyonlarının yarısında görev alması için karar aldı. Meksika’da ilk kadın belediye başkanı olacak olan Claudia Sheinbaum, Mexico City’nin belediye başkanı adayı.

Meksika’da artık belediye sponsorluğunda gerçekleşen kamuya açık etkinliklerde kadın mankenlerin kullanılması yasak. İlgi çekmek için kadınların cinsel obje haline getirildiğini savunan şu anki belediye başkanı Ramon Amieva, bu durumun cinsiyet eşitliğine aykırı olduğunu söyledi.

[email protected]

Kaynak: Milliyet (Molatik)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…