HDP, tüm baskılara rağmen barajı aşmayı başararak resmi olmayan sonuçlara göre Meclis’e 67 milletvekili göndermeyi başardı. Peki Meclisin üçüncü büyük partisi olan HDP’de kimler seçildi?
Geçtiğimiz 1 Kasım seçimlerine göre oylarını artıran HDP, resmi olmayan sonuçlara göre çıkardığı 67 milletvekili ile Meclis’in en renkli partisi olmayı sürdürdü. Türkiye’nin 3’ncü büyük partisi olma başarısı gösteren HDP listesinde aday gösterilen Türk, Kürt, Ermeni, Êzidî, Alevi, Arap, Müslüman, sosyalist ve kadın gibi birçok farklı kimlik ve etnisite temsilcisi, bir araya geldikleri fotoğraf ile yine Türkiye’nin çok kimlikli tablosunu oluşturdu.
18 İSİM YENİDEN MECLİS’TE
Oluşan listeye göre 20 milletvekilinin yeniden aday gösterildiği bu seçimlerde 17 isim yeniden milletvekili seçildi. Mithat Sancar, Filiz Kerestecioğlu, Mahmut Celadet Gaydalı, Garo Paylan, Ayhan Bilgen, Bedia Özgökçe Ertan, Hişyar Özsoy, İmam Taşçıer, Meral Danış Beştaş, Nimetullah Erdoğmuş, Mahmut Toğrul, Pervin Buldan, Hüda Kaya, Alican Önlü, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Berdan Öztürk, Dirayet Dilan Taşdemir bu dönemde yeniden seçilen isimler oldu.
HDP’Lİ 25 KADIN MECLİS’TE
24 Haziran seçimleri için siyasi partiler arasından en fazla kadın aday gösteren parti olan HDP’nin 230 kadın milletvekili adayından 25’i resmi olmayan ilk sonuçlara göre seçildi.
Ermeni kimliğiyle Meclis’e giren Garo Paylan, Arap kimliğiyle bilinen Mithat Sancar, Alevi kimliğiyle bilinen Ali Kenanoğlu, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) Türkiye Sorumlusu Sabro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik, Ezidî kimliğiyle bilinen Feleknas Uca farklı inanç ve kimlikleri temsilen seçildi. İslami kimliğiyle bilinen Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu da milletvekili seçildi.
SOL VE SOSYALİST TEMSİL HDP’DE
Türkiye sol ve sosyalist hareketlerinden çok sayıda adayın gösterildiği HDP bu kontenjanda da çok sayıda isim milletvekili seçildi. TİP kurucu üyelerinden Barış Atay Hatay’dan, uzun bir dönem Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanlık görevini yürüten Rıdvan Turan Mersin’den, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan Dilşad Canbaz, Erkan Baş, Halkevleri Genel Başkanlığı’nı önceki dönem yürüten Oya Ersoy İstanbul’dan, ESP’li Murat Çepni İzmir’den, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da Adana’dan milletvekili seçildi.
KÜRT BİRLİĞİ DE MECLİS’TE
Kürt ulusal birliği çabalarıyla bilinen İmam Taşçıer, tutuklu olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven ile Bedran Öztürk ve Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkan Yardımcısı Nusrettin Maçin seçim bölgelerinden seçilen isimler oldu.
GAZETECİLER ŞIK VE TEMEL DE SEÇİLDİ
HDP listesinden aday gösterilen iki gazeteci Ahmet Şık İstanbul’dan, Tayip Temel ise Van’dan milletvekili seçildi.
SUR’UN SESİ TOSUN MECLİS’TE
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde “sokağa çıkma yasağı” döneminde Sur’da aylarca mahsur kalan ve çıktıktan sonra 2 yaşındaki kızı Beritan Tosun ile birlikte tutuklanan Remziye Tosun da önümüzdeki dönemde Meclis’te olacak.
KHK MAĞDURLARI DA LİSTEDE 
Listesinde KHK mağdurlarına da önemli bir oranda yer ayıran HDP’nin KHK ile ihraç edilen yazar-akademisyen Ömer Faruk Gergerlioğlu, ekonomist Erol Katırcıoğlu da aday oldu.
HDP’nin resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili çıkardığı iller ve o isimler şunlar oldu:
Adana
Tulay Hatımoğulları Oruç
Kemal Peköz
Ağrı
Berdan Öztürk
Dirayet Dilan Taşdemir
Abdullah Koç
Ankara-1 
Filiz Kerestecioğlu Demir
Antalya 
Kemal Bülbül
Bingöl 
Erdal Aydemir
Bitlis
Mahmut Celadet Gaydalı
Diyarbakır 
Adnan Selçuk Mızraklı
Saliha Aydeniz
İmam Taşçıer
Remziye Tosun
Hişyar Özsoy
Semra Güzel
Garo Paylan
Dersim Dağ
Musa Farisoğulları
Gaziantep
Mahmut Toğrul
Hakkari
Leyla Güven
Sait Dede
Özgür Zeydanoğlu
Hatay 
Barış Atay Mengüllüoğlu
Mersin 
Fatma Kurtulan
Rıdvan Turan
İstanbul-1 
Pervin Buldan
Musa Piroğlu
Erkan Baş
Erol Katırcıoğlu
İstanbul-2 
Ahmet Şık
Oya Ersoy
Hüda Kaya
İstanbul-3 
Zeynel Özen
Dilşat Canbaz Kaya
Hakkı Saruhan Oluç
Ali Kenanoğlu
Züleyha Gülüm
İzmir-1
Serpil Kemalbay Pekgözegü
İzmir2  
Murat Çepni
Kars 
Ayhan Bilgen
Kocaeli
Ömer Faruk Gergerlioğlu
Mardin 
Mithat Sancar
Pero Dundar
Tuma Çelik
Ebru Günay
Muş
Gülistan Kılıç Koçyiğit
Mensur Işık
Siirt
Meral Danış Beştaş
Sıdık Taş
Dersim
Alican Önlü
Urfa 
Nimetullah Erdoğmuş
Ayşe Sürücü
Nusrettin Maçin
Ömer Öcalan
Van
Sezai Temelli
Bedia Özgökçe Ertan
Murat Sarısaç
Muazzez Orhan
Tayip Temel
Batman
Feleknas Uca
Necdet İpekyüz
Ayşe Acar Başaran
Mehmet Rüştü Tiryaki
Şırnak
Hasan Özgüneş
Nuran İmir
Hüseyin Kaçmaz
Iğdır
Habip Eksik
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…