MEB’in ‘övünç’ tablosu: Asgari ücretin 4’te birine çalışan liseli stajyerlerden 128 milyon lira gelir

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde yapılan üretimden 128 milyon lira gelir elde edildi

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde yapılan üretimden 128 milyon lira gelir elde edildi. AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, en büyük gelir sağlayan iller Ankara, Hatay ve İzmir olarak sıralandı.

Bakanlık yetkilileri, uygulamalı eğitim imkanı veren ve öğrencilere sektörün istediği becerilerin kazandırılması ve kalıcı kılınmasında büyük fırsat sunan işletmelerdeki üretimi artırmaya çalıştıklarını ifade ederken, böylece mezunların mezuniyet alanlarında istihdam imkanlarının da çoğalacağına öne sürdü.

MEB yetkililerinin övünerek AA ile paylaştığı bu verilerin temelinde ise, iddia edilenin aksine çocuk işçilik ve emek sömürüsü yatıyor.  Sermayenin ucuz iş gücü ihtiyacını karşıladığı bir alan olarak gördüğü özel mesleki ve teknik eğitim okullarına liseliler asgari ücretin çok daha altında çalıştırılıyor. Ayrıca iktidar çalıştırılan öğrenci başına okullara teşvik veriyor.

Asgari ücretin dörtte birine işçi

Meslek liselerinde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrenciler işletmelerde veya okulda bulunan atölyelerde beceri eğitimi adı da verilen haftanın üç günü çalıştırılıyor.

Stajyer maaşları asgari ücretin ne tutarının yüzde 30’una denk geliyor. Ancak asgari ücretin içinde Asgari Geçim İndirimi (AGİ) yer alıyor. AGİ, asgari ücretin net rakamından düşülüyor ve bunun yüzde 30’u lise stajyer maaşı olarak veriliyor. Sonuç olarak patronlar çalışan öğrencilere lise stajyer maaşı olarak 548 TL ödüyor.

Sendika.Org

İlginizi çekebilir