MEB’in bütçesi özel okullara aktı

Her yıl tartışmalara konu olan eğitim sistemi ile ilgili yeni bir skandal ortaya çıktı. MEB’in raporuna göre, bakanlık yurt dışına geçen yılın 4 katı bütçe gönderdi ve bütçenin büyük kısmı ise özel okullara

Türkiye’de tartışmalı eğitim sistemi gündemde ki yerini korurken, Milli Eğitim Bankalığı (MEB) tarafından tepkileri arttıracak bir rapor yayınlandı. MEB’in 2019’un ilk 6 ayına ilişkin faaliyet raporuna göre ciddi tasarrufa gidilen bakanlığın bütçesi yine yurt dışındaki okullar ve özel okullara aktı. Bakanlık yurt dışına geçen yılın 4 katı bütçe gönderdi. MEB bünyesinde dönüşüme hız verilirken, yeni müfredat hazırlığı ile yasal çalışmalar da raporda yer aldı.

İmam Hatip verileri yok

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre MEB, yılın ilk yarısına ilişkin “2019 yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu”nu açıkladı. Raporda dikkat çeken ayrıntılar şöyle: 2019 yılı için tahsis edilen ödenekten ilk altı ayda personel giderleri, sosyal güvenlik harcamaları ve hizmet alımları başlığında sadece bütçenin yarısını harcama başarısı gösteren MEB, parayı yurtdışına gönderdi. 2018’de yurt dışına 126 milyon 746 bin lira transfer eden MEB için 2019’da 153 milyon lira başlangıç ödeneği belirlendi. Yılın ilk altı ayında bu ödeneğin iki katı harcama yapıldı. 2018’in ilk altı ayında yurt dışına yapılan transfer giderlerine göre yüzde 375.25’lik bir artış gözlendi. Özel okullara destekten kademeli olarak vazgeçileceğinin açıklanmasına karşın MEB bütçesinden bu yıl da yüzlerce milyon lira yine özele aktarıldı. İmam hatiplere ilişkin okul açma kapama türünde ayrıntılı bilgiler ise raporda yer almadı. Raporda, imam hatip ortaokulu, ortaokul ve liselerde okutulan din, ahlak ve değerler alanı seçmeli derslerinin analizi yapıldığı belirtildi.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir