Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yalnızca liseler için yeni modelini açıklasa da eğitim sistemini sil baştan yenileyecek planlamalara hız verdi. Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni’nin haberine göre MEB, öğrencileri “bireysel gelişim dosyaları” ile takip edecek ve “Yeterlilik Temelli Değerlendirme Sistemi” kuracak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yükseköğretim öncesinde istenilen yeni lise modelinin işlemesi için 5 yılda okul öncesinden başlayarak sistemi yeniden inşa edecek. Çocukların faaliyetleri, katıldıkları etkinlikler ve akademik başarıları okul öncesinden başlanarak izlenecek. Öğrenci gelişim verileri üzerinden; eğitim sistemi, eğitim politikaları, okul, öğretmen ve okul yöneticisinin değerlendirmesinin yapılabileceği bir ölçme ve değerlendirme çerçevesi oluşturulacak.

MEB’in 2023 vizyonunda da yer aldığı şekilde, hızla mevzuatta değişikliğe gidilerek erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak. 3-5 yaş grubunun eğitime katılımının artırılması için “toplum temelli hizmet sunum modelleri” çeşitlendirilecek. Kırsal ve düşük yoğunluklu yerleşim bölgelerindeki çocuklar için esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitimi modelleri uygulanacak.

Müfredat yenilenecek

Bakanlığın üzerinde durduğu bir diğer konu da yeni eğitim modeline uygun eğitim öğretim programlarının hazırlanması. Bu kapsamda ilkokul ve ortaokul müfredatları, eğitim etkinlikleri, süreleri ve ortamları çocukların ihtiyaç, ilgi, yetenek ve mizaçlarına uygun olarak iyileştirilecek. İlkokul ve ortaokullarda ikili eğitim uygulaması kaldırılacak. Tam gün eğitim yapan okullarda öğlen yemeği hizmeti verilecek. Erken çocukluktan lise mezuniyetine kadar çocuklarımızın izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla her çocuk için “bireysel gelişim dosyaları” oluşturulacak. Herhangi bir notlandırma olmaksızın “Öğrenci Başarı İzleme Araştırması”na başlanacak. Öğrenciler için kariyer rehberliği sistemi yapılandırılacak ve tüm öğretim kademeleri düzeyinde çocukların kendini tanıyarak profilini oluşturması, iş-meslek tanıma yollarını, kaynaklarını öğrenmesi ve kariyer gelişim dosyasının öğrenci “bireysel gelişim dosyaları” ile ilişkilendirilmesi sağlanacak.

Kaynak: Cumhuriyet
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…