Varlık Fonu’na dair denetim belgelerinin ve raporların, 1 Şubat 2017’den beri ABD’li danışmanlık şirketi McKinsey ile paylaşıldığı ortaya çıktı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelen Türkiye Varlık Fonu denetim raporlarından çıkan bir belge, devletin, Erdoğan’ın “çalışmayacağız” dediği ABD’li danışmanlık şirketi McKinsey ile 1.5 yıl önce çalışmaya başladığını ortaya çıkardı.

Türkiye’nin dev kuruluşlarının devredildiği Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) ilişkin denetim raporları, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na geldi.

Komisyondaki dünkü görüşmelerde AKP kapalı, HDP ve CHP ise açık oturum istedi. Tartışmalar sonunda görüşmeler, aralık ayı sonuna ertelendi. CHP Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Bülent Kuşoğlu, “AKP kapalı oturum istedi. Böyle saçmalık olamaz. Neyi, kimden gizliyorsunuz” dedi. Kuşoğlu, denetim raporlarının “gizli” damgalı olması konusunda da, “Oraya gizli yazıldı diye gizli olmaz. SPK Yasası’na göre şeffaf ve açık olması gerekir” diye konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise “AKP’nin Cumhurbaşkanlığı’na bağlanan Türkiye Varlık Fonu ve bünyesinde kurulan alt fonların mali tabloları ve faaliyetleri hakkındaki denetim ve inceleme raporlarının Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ‘gizli’ oturumda görüşme girişimini engellediklerini” söyledi.

Paylan, “İki polisin beklediği komisyon kapısında, basına da haber verilmeden gizli bir toplantıyla denetim raporlarının görüşülmek istendiğini” ifade etti.

Paylan, “Bugün denetim raporunu gizli bir oturumla görüşmeye kalktılar. Usul tartışması açtık ve Varlık Fonunun neden gizli görüşüldüğünü hangi yasaya tabi olarak görüşüldüğünü sorduk. Cumhurbaşkanından gizli belgesiyle gönderildiği için bu raporun oturumun gizli yapmasını esas almışlar buna itiraz ettik, esasa geçmeden oturumu kapattırdık” dedi.

Paylan ayrıca sosyal medya hesabından “Bakın, Meclis’e gelen Varlık Fonu Denetim Raporu’ndan ne çıktı! Hazine Bakanının 2 ay önce ‘çalışmaya karar verdik’, Erdoğan’ın ‘çalışmayacağız’ dediği McKinsey ile 1 Şubat 2017 tarihinden beri çalışıyorlarmış” diyerek TVF eski Genel Müdürü Mehmet Bostan’ın yazısını paylaştı.

Metinde, Bostan’ın uluslararası denetim şirketi KPMG’nin Türkiye Genel Müdürü Murat Alsan’a gönderdiği 1 Şubat 2017 tarihli yazı yer alıyor. Yazıda Bostan, Alsan’dan şu talepte bulunuyor:

“Mali denetim ve ilgili çalışmalara ilişkin elde edilen her türlü veri ve değerleme sonuçlarını içeren raporlarınızı McKinsey Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. yetkili proje takımı ile paylaşılmasına izin verir ve paylaşılmasını rica ederim.”

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…