Mazlum Kobani, Aldar Xelil ve Salih Müslim ateşkesi değerlendirdi

Mazlum Kobani: Ateşkesi kabul ediyoruz

SDG Komutanı Mazlum Kobani, ateşkes görüşmelerinin parçası olduklarını belirterek ‘Ateşkes çatışmaların sürdüğü Gire Spî ve Serêkaniyê içindir. Diğer bölgeler için henüz tartışma yok’ dedi.

Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobani, ateşkes görüşmelerinin parçası olduklarını belirterek “Ateşkes çatışmaların sürdüğü iki bölge (Gire Spi-Serekaniye) içindir. Biz bu şekliyle kabul ediyoruz. Diğer bölgeler için henüz tartışma yoktur.” dedi.Türkiye ile ABD arasında Kuzey Suriye harekatının durdurulması amacıyla yapılan ateşkeş görüşmelerinin ardından varılan anlaşma üzerine SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani de açıklamalar yaptı

Ronahi TV’ye bağlanan Kobani, ateşkesi kabul ettiklerini ancak siyasi mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Varılan Bu anlaşma ve ateşkes ve Gire Spî ve Serêkaniyê (Tel Abyad ve Resulayn) içindir.

Bölgenin demografisinin değiştirilmemesi gerekiyor, insanlar terk ettikleri evlerine yurtlarına geri dönebilmeliler

Bu ateşkes direnişimizin sonucunda gerçekleşti.

Biz bu ateşkesi kabul ediyoruz.

Direnişçileri için savaşçılarımıza teşekkür ediyoruz  Bu ateşkes savaşçılarımızn direnişi sonucu gerçekleşti

Siyasi mücadelenin güçlendirilmesi gerekiyor.”

Aldar Xelîl: Biz daha önce de 32 km derinliği reddetmiştik

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Sözcüsü Aldar Xelîl, ABD ve Türkiye arasınfa Kuzey Suriye’de varılan ateşkes anlaşmasını değerlendirdi.

 Türkiye’nin kuzey Suriye’de başlattı askeri harekatın ardından ABD Başkanı Donald Trump taraflar arasında Ateşkes sağlanması için İçişleri ve Dışişleri Bakanı Pompeo ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i Türkiye’ye gönderdi.İkili Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililerle yaptıkları görüşmelerin ardından Suriye Demokratik Güçleri ile Türkiye arasında ateşkes sağlanmasına karar verdiklerini duyurdu.

Ateşkes kararına göre Türkiye 5 gün boyunca saldırıları durduracak ve bu 5 gün içerisinde de Suriye Demokratik Güçleri bölgeden çekilecek.

Ateşkes antlaşmasının maddelerinden birinin de Türkiye sınırından Suriye’nin kuzeyinden güneye doğru 32 kilometre derinliğinde güvenli bir bölgenin kurulması şeklinde olduğu açıklandı ancak Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) sözcüsü Aldar Xelîl, bu maddeye itiraz etti.

Ronahi TV’ye konuşan Xelil, “Güvenli bölgenin derinliğinin 32 kilometre olacağı söyleniyor. Biz zaten bu savaş başlamadan önce de 32 kilometre derinliğini reddetmiştik” dedi.

Sterk TV’ye de konuşan Xelil, “Şu an ateşkes yapmak zorunda kalmış olabilirler ama 5 gün sonra yeniden organize olup daha şiddetli saldırabilirler. İşgal son bulmadı. Halkımızı,demokrasi güçlerini,dünya kamuoyunu duyarlı olmaya ve direnişi,desteği sürdürmeye çağırıyoruz.” dedi.

Xelil, Sterk TV konuşmasında, saldırıların halen devam ettiğine, kendisinin programa katıldığı anda dahi Serêkaniyê hastanesine saldırıların durmadığına dikkat çekerek, “Ben şimdi sizin programa katılıyorken Serêkaniyê hastanesine yönelik saldırı gerçekleşiyor. Büyük onur direnişi Erdoğan’in hayallerini suya düşürdü. Kuzey Suriye yönetimi olarak bu durumu degerlendirip açiklama yapacağız.” diye konuştu.

Salih Müslim: Anlaşmanın içeriğini gördükten sonra tutum belirleyeceğiz

Müslim, ‘Varılan anlaşmanın maddelerini henüz görmedik. Yönetimimiz ve askeri güçlerimiz var. Tutumumuz anlaşma maddelerini gördükten sonra belli olacaktır’ dedi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Diplomasi Bürosu Sorumlusu Salih Müslim, ABD ve Türkiye’nin, Suriye Demokratik Güçleri’ne karşı Kuzey Suriye’de başlatılan askeri harekat konusunda vardığı ateşkes anlaşmasına ilişkin El-Erebiye El-Hedes kanalına konuştu.

Müslim, Suriye Demokratik Güçleri savaşçılarının bölgelerini meşru savunma temelinde sonuna kadar koruduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir