Mattis ve Akar ayrı ayrı duyurdu: Münbiç’te ortak devriye için eğitimler yakında başlayacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ayrı ayrı yaptıkları açıklamalar ile Münbiç’te ortak devriyeler gerçekleştirmeleri için gereken eğitimlerin yakın zamanda başlayacağını belirtti

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türk ve Amerikan askerlerinin Münbiç’te ortak devriyeler gerçekleştirmeleri için gereken eğitimlerin üç gün içinde başlayabileceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Latin Amerika ziyareti sürerken uçakta kendisine eşlik eden Amerikalı basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Mattis, Münbiç’te tarafların ne zaman ortak devriye faaliyetine başlayacağına ilişkin bir soruya “72 saat içinde diyebilirim. Çok yakında, belki daha da önce” şeklinde yanıt verdi.

Mattis ayrıca, söz konusu eğitimler için ilgili personelin ve ekipmanların şu anda Türkiye’de olduğunu ifade etti, ancak detaylara girmeyeceğini belirtti.

Akar’dan da benzer açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da konuya ilişkin açıklamasında “Müşterek devriye faaliyetlerine yönelik olarak her iki ülkenin Silahlı Kuvvetleri unsurları arasındaki ortak eğitimlerin yakın zamanda başlaması öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo 4 Haziran’da Washington’da bir araya gelmişti, görüşmenin ardından Türkiye ve ABD dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan açıklamalarda, iki ülkenin YPG kontrolündeki Münbiç konusunda bir yol haritasını onayladığı duyuruldu.

Çavuşoğlu 5 Haziran’da yaptığı açıklamada ise anlaşma kapsamında çekilecek olan YPG’lilerin silahlarını teslim ettikten sonra Münbiç’ten ayrılacaklarını söyledi.

YPG de aynı gün Münbiç’te kalan son danışma gruplarının kentten çekildiğini açıkladı.

6 Haziran’da ise ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmaya tepki gösteren Münbiç Askeri Meclisi, kentte herhangi bir Türk askeri varlığını kabul etmeyeceklerini duyurdu.

ABD-Türkiye arasındaki anlaşmaya karşı harekete geçen Rojavalı yetkililer de Şam yönetimine müzakere çağrısı yaptı. TEV-DEM ve PYD liderlerinden Aldar Halil, MSD Eş Başkanı İlham Ahmed ile PYD’nin eski Eş Başkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim’den bu konuda arka arkaya açıklamalar geldi.

ABD’nin Stuttgart’taki Avrupa Komutanlığı Karargahı’nda 12-13 Haziran’da gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen Türk ve ABD’li askeri yetkililer, Münbiç Uygulama Planı konusunda mutabık sağladı.

Münbiç Askeri Meclisi, 16 Ağustos’ta yaptığı yazılı açıklama ile YPG’nin kentteki “son danışma grubunun” çekildiğini duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan son açıklamada, “TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta 31. koordineli/bağımsız devriye faaliyetinin 17 Ağustos’ta icra edildiği” bildirildi.

Kaynak: sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…