Mardinli kadınlar eylemdeydi: Mazıdağı’nda failler hangi amaçla korunmakta?

Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyeleri, kadına yönelik şiddet, cinayet ve çocuk istismarı olaylarındaki cezasızlık politikalarına tepki göstererek, “Mazıdağı’nda cinsel istismar sanığı ile kadın cinayeti sanıklarının cezasız bırakılmasıyla ne amaçlandığını?” diye sordu

Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyeleri, kadına yönelik şiddet, cinayet ve çocuk istismarı olaylarındaki cezasızlık politikalarına karşı açıklama KESK şubesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya birçok kurumun kadın temsilcileri de katıldı.

Mardin Şahmaran Kadın Platformu açıklamasını HDP İl Eş Başkanı Eylem Amak okudu. Amak, “Ataerkil sistem güdüsü ile oluşturulan yasaların, aynı güdü ile pratiğe geçirilmesi, sistemsel krizin derinleşmesine neden olmakla birlikte; cinsiyetçi, eril politikaların olağanlaşmasını da beraberinde getirmektedir. Savaş ve şiddet politikaları kadınlara ve çocuklara yönelik istismar, baskı, eşitsizlik, hak ihlalleri, ölüm ve telafisi mümkün olmayan travmalara neden olmaktadır” diyerek cezasızlık politikalarını eleştirdi.

Mardin’in tarihi güzellikleri ve hoşgörülü toplum yapısıyla gündeme gelmesi gerektiğini söyleyen Amak, konuşmasına şöyle devam etti:

Sistemin erkeği koruyan politikaları kadının şahsında taciz, tecavüz ve istismarla gündeme gelmektedir. Kadına karşı uygulanan şiddet, kadın cinayetleri ve çocuk istismarı bir özel savaş politikası olarak her seferinde yeniden üretilmektedir. Kadını düşürmeye çalışan çeteci anlayışın son marifeti ise Mazıdağı ve Kızıltepe’de görülmüş ve her zamanki gibi cezasız kalmıştır. Mazıdağı ilçesinde 4 çocuğu iki yıl boyunca istismara ve işkenceye maruz bırakan şahısın aldığı 50 yıl hapis cezası hangi gerekçelerle bozulmuştur ve bu kişi neden yargı makamlarınca cezasız bırakılmıştır? Yine Mazıdağı ilçesinde Rojda isimli kadın arkadaşımızın katledilmesinde, olayın azmettiricisi olduğu sanık tarafından da belirtilen ve halen görevinde bulunan kişinin davası hangi gerekçelerle takipsizlikle sonuçlanmıştır? Bu kişi kimler tarafından hangi amaçla korunup kollanmakta ve ceza almasının önüne geçilmektedir?

Amak sözlerinin devamında, devletin cezasızlık politikalarına karşı direndiklerinin altını çizerek “Şiddet uygulayan tüm erkeklerin yargılanmasını, iyi hal indirimi adı altında kadınlara yaşatılan vahşetlerin cezasız bırakılmamasını talep ediyoruz. Kadın ve çocukların daha özgür bir dünyada yaşamalarını sağlayana kadar mücadelemizi daha da büyüterek sürdüreceğiz” dedi.

Sendika.Org

 

İlginizi çekebilir