Mardin’de 50 öğrenciyi istismar eden sanığa 80 yıl 10 ay hapis cezası

Sanık M.Ş.Y.’ye verilen cezalar en alt sınırdan verildi

Mardin’in Derik ilçesinde 2017 yılının Mart ayında yaşları 6 ile 12 arasında değişen 50 öğrenciyi cinsel istismara maruz bırakan okul temizlik görevlisi M.Ş.Y.’nin tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Sanık M.Ş.Y.’ye 80 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya mağdur ve sanık tarafları ile avukatları katıldı.
Sanık M.Ş.Y. tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya getirilerek hazır edildi. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşma başladı.
Duruşmada ilk olarak söz alan mağdur avukatları, çocukların ifadelerini baskı altında geri çektiklerini belirterek, savcılık mütalaasına katıldıklarını, sanığın “Birden fazla çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.
Ardından söz alan sanık avukatları ise, müvekkillerine karşı bir komplo kurulduğunu ileri sürüldü. M.Ş.Y.’nin daha önce ihbar ettiği köy muhtarı ve kardeşinin intikam almak için bu tarz bir komplo kurduklarını ileri süren avukatlar müvekkillerinin beraatini istedi. Avukatlar ayrıca ses kayıtlarında ismi geçenlerin tanık olarak dinlenmesini ve okulda görev yapan öğretmenlerin de tespitinin yapılmasını istedi.
Savcılık makamı, sanık avukatlarının taleplerinin reddi yönünde karar verilerek, daha önce vermiş olduğu mütalaayı tekrarladı.
Mahkeme sanık M.Ş.Y. hakkında 8 mağdur yönünden ayrı ayrı 2 yıl 6 ay, 5 mağdur yönünden ayrı ayrı 3 yıl 5 ay, 4 mağdur yönünden ölümle tehdit suçlamasından ayrı ayrı 4 yıl, yaşları 12’den küçük 9 çocuğun cinsel istismarı suçlamasından ayrı ayrı 3 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme toplamda M.Ş.Y.’ye 80 yıl 10 ay hapis cezası verdi. M.Ş.Y.’ye verilen cezalar en alt sınırdan verildi. M.Ş.Y. bazı suçlamalardan ise beraat etti.
Duruşma öncesi Mardin Şahmaran Kadın Platformu yaptığı açıklamada çocukların istismar edilmesine sessiz kalmayacaklarını dile getirdi. (MA)
Kaynak: T24

İlginizi çekebilir