Manisa Salihli’de JES davaları bugün

SYGM tarafından 2017 yılında hazırlanan bir raporda Gediz havzası sularında arsenik oranının olması gereken miktarın en az 300 misli olduğu belirtildi. Rapora rağmen valiliğin ‘ÇED Gerekli Değil’ kararları veriyor olmasına ise yurttaşlar da tepkili

Salihli Çevre Derneği yaptığı açıklamada, jeotermal enerji şirketlerinin sırf daha çok para kazanmak adına topraklarımızı, havamızı, suyumuzu nasıl kirlettiklerini halka anlatmaya çalıştıklarını belirtti. Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM) tarafından 14.08.2017 tarihinde, ‘Gediz Havzası Arsenik seviyeleri hk.’ konulu Manisa Valiliği’ne gönderdiği yazıda, “Bakanlığımız tarafından Gediz havası yeraltı sularında yapılan çalışmalarda, jeotermal faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştirildiği ve arsenik başta olmak üzere metaller ve yarı metaller için yüksek kontrasyonlara rastlanmış, birçok izleme noktasında 10 ppm olması gereken eşik değerler alıcı ortam kalite standartları ile içme ve sulama suyu limitlerinin 3000 ppm’e ulaştığı görülmüştür. Bu nedenle jeotermal ve madencilik faaliyetlerine izin verilmemesi gerekmektedir” denmekte.

Raporlar sümen altı

Valiliğin rapor sonrası tutumu, SYGM raporunu sümen altına attığını gösteriyor. Derneğin açıklamasında, “Manisa Valiliği eşik değerlerle hazırlanan arama müracaatlarına verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ izinleriyle jeotermal faaliyetlerinin önünü açmıştır. Biz de dernek ve yerel halkla birlikte Kabazlı, Karaoğlanlı, Hasalan, Ahmetli, Kargın mahallelerinde jeotermal faaliyetlerle ilgili verilen ÇED gerekli değildir kararlarını mahkemeye verdik. Ayrıca Yılmaz Mahalllesi’nde kurulan ve şu anda faaliyetini sürdüren SANKO JES kapasite artırımı ‘ÇED Gerekli Değildir Kararı’nı da hukuksuz olduğu gerekçesiyle mahkemeye verdik ve bu mahkemelerin tümünü kazandık” diye belirtildi.

Adala davası bugün

Derneğin açtığı ve halen devam eden davalara ilişkin şöyle denildi: “Adala Mahallesi’nde jeotermal derin kuyular ve Hacıbektaşlı’da kurulacak olan SANKO JES ÇED gerekli değildir kararlarının davaları; Barış Mahallesi’nde belediyece park alanı olarak planlanan yerin SANKO şirketine 30 yıllığına kiraya verilmesi davası. Yine SANKO şirketinin Yılmaz Mahallesi’ndeki enerji santrali için bakanlıkça verilen ÇED olumlu kararı davalarıdır.” Adala’da çeşitli yerlerde açılacak olan derin kuyu davasının 22 Ekim 2019 Salı günü (bugün) saat 10:00’da Manisa İdare Mahkemesi’nde duruşması olduğu belirtildi.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir