Silivri yerleşkesindeki Grup Yorum duruşmasına katılmaya giden avukat Ömer Kavili duruşma hakiminin suç duyurusu üzerine ‘kamu görevlilerine direnme’ iddiasıyla tutuklandı.

Silivri’de Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davayı izleyen avukatlar Ömer Kavili ve Nadide Özdemir, duruşmada tartıştıkları hakimin şikayeti üzerine gözaltına alındı. Kavili ve Özdemir daha sonra savcılığa sevk edildi. Savcılıktaki sorgularının ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Kavili’nin “görevi yaptırmamak için direnme” ve “kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” kapsamında tutuklanması istendi. Ömer Kavili tutuklanırken, Nadide Özdemir adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanma gerekçesinde şu iddialara ter verildi: “Kavili’nin eyleminin amacının kutsal savunma hakkı olmadığı, aksine ters psikoloji ile müvekkilinin ve kendisini mağdur göstererek dosyada haklı çıkmaya çalıştığı, şüphelinin eyleminin müdafisi olduğu davayı sulandırmaya çalıştığı, şüphelinin tüm bu eylemleri birlikte değerlendirildiğinde amacının halkın gözünde yargının ve mahkemelerin itibarsızlaştırmak olduğu, adalete olan güveni sarsmayı amaçladığı, eylemlerinin haber niteliği taşıyarak toplumda infiale sebep olduğu, delillerin henüz toplanmamış olması, kaçma veya delilleri karartma ihtimalinin bulunması.”

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Ömer Kavili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada gözaltına alındığını duyurmuştu. Kavili, “Gözaltına alındım tutuysanız müvekkilimle görüşmek isteyince duruşmadan dövülerek çıkartılmıştım DÜN. Şimdi duruşmaya girmem yasaklandı ve gözaltına alındım. Tutuklu sanık müvekkilimin ifade sırası gelince SADECE GÖRÜŞMEK İSTEDİĞİM İÇİN DURUŞMADAN DÖVÜLEREK YERLERDE SÜRÜKLENEREK ÇIKARTILDIM şimdi ise GÖZALTINA ALINDIM İstanbul Başsavcısı emri dediler” diye yazmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter hesabından Ömer Kavili’nin tutuklandığı aktardı.

Karar siyasidir.Karar hukuki değil.Karar savunmaya gözdağıdır,tehdittir.Av Kanun 58 ve 59 Mad.uyarınca Adalet Bakanlığı İzni olmadan dava ve soruşturma şartı gerçekleşmeden avukat tutuklanamaz. https://t.co/KkjP1BZ0qh

— Av.Mahmut TANAL (@MTanal) 5 Ekim 2018
Ömer Kavili ile mahkeme başkanı arasında dün görülen duruşmada usule ilişkin tartışma çıkmıştı. Mahkeme başkanı Kavili’nin salondan çıkarılmasını istemiş Kavili karara direnince zorla duruşma salonundan çıkarılmıştı.

Özdemir de bu anları görüntülemek isteyince Özdemir’in telefonu mahkeme başkanının talimatı ile alınmak istenmiş ardından mahkeme başkanı, Özdemir ile Kavili hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…