Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Paris’te görüşen heyette yer alan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eşbaşkanı Ebid Hemid Mehbaş, ele aldıkları birçok konuda Macron ile fikir birliği içerisinde olduklarını söyledi. 

Nazım Daştan-MA

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden oluşan bir heyet, geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris’te bir araya geldi. Gerçekleşen bu görüşmede bölgeye dair siyasi, diplomatik ve ekonomik birçok konu masaya yatırıldı. Macron’un dışında kimi Fransız yetkililerinin de yer aldığı toplantıya, Kuzey ve Doğu Suriye’den 6 önemli isim katıldı.

Bu isimlerden biri olan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eşbaşkanı Ebid Hemid Mehbaş, gerçekleştirdikleri bu temasa dair konuştu.

Kurulan bu temasın Fransa’nın daveti üzerine gerçekleştiği bilgisini veren Mehbaş, görüşmede Kuzey ve Doğu Suriye’nin durumunun ne olacağı, yeni anayasa hazırlık çalışmaları, IŞİD’lilerin yargılanacağı uluslararası mahkemenin kurulması ve Fransa’nın bölgedeki durumuna ilişkin birçok konunun masaya yatırıldığını belirtti. Mehbaş, toplantı sonucunda birçok konuda fikir birliğine vardıklarını söyledi.

DSG’ye destek

Mehbaş, yapılan görüşmeye dair şu bilgileri verdi: “Kuzey ve Doğu Suriye’nin durumu ve bölgede IŞİD teröristlerine karşı verilen mücadele masaya yatırılan ilk konulardan biri oldu. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) bu konuda büyük bir direniş sergileyerek, mücadele etti. Bu mücadele ve ardından gelen zafer, sadece bölge halkının değil, tüm dünyanın zaferi olarak ilan edildi. Fransa Cumhurbaşkanı, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik destek açıklamasında bulundu. IŞDİ tamamen yok olana kadar DSG’yi destekleyeceklerini belirttiler.”

Ekonomik destek sözü

Bölgenin yeniden inşası konusunda ihtiyaç duyulan ekonomik desteği de konuştuklarını ifade eden Mehbaş, Fransa’nın bu noktada desteğinin süreceğini paylaştı

IŞİD’e karşı verilen mücadelede birçok kentin yıkılıp, zarar gördüğünü hatırlatan Mehbaş, “Buraların yeniden yapılandırılması ve bölgenin istikrara kavuşması noktasında ekonomik yardımlar devam edecek. Bunların başında Rakka ve Dêra Zor gibi kentler geliyor. Bölgemizin teröre karşı verdiği savaş ortadadır. Yine kamplarda barındırdığımız insanlar için de ellerinden geleni yapacaklarını söylediler” diye konuştu.

‘Fransız güçleri bölgede kalmaya devam edecek’

Mehbaş, toplantının ana gündemlerinden bir diğerinin ise Kuzey ve Doğu Suriye’nin sık sık Türkiye’nin tehditlerine maruz kalması olduğunu ifade etti.

Mehbaş, bu konuda şunları dile getirdi: “Bölgemizin Türkiye ile olan sınırlarının korunması noktasında hemfikir olduk. Bölgemiz şu an Türkiye tehdidi ile karşı karşıya. Onlar da bunun farkında. Bu konuda bizimle aynı düşünceleri paylaşıyorlar. Halkların korunması için onlar da üzerlerine düşeni yerine getirmek istiyor. Fransa’ya ait güçler, Kuzey ve Doğu Suriye’de kalmaya devam edecek.”

Ebid Hemid Mehbaş

Anayasa hazırlığı

Mehbaş, yine özellikle Rusya tarafından dillendirilen ve diğer güçlerinin gündemine giren anayasa hazırlık çalışmalarını da etraflıca konuştuklarını belirtti.

Macron’un, “Kuzey ve Doğu Suriye yönetiminin anayasa hazırlık çalışmalarında yer alması gerektiğini” söylediğini aktaran Mehbaş, şunları söyledi: “Bunun için girişimleri de var. Biz de bu çalışmalarda yer almak için avukatlardan oluşan bir komite kurduk. Bu konuda bizim de çalışmalarımız ve planlamalarımız var. Bu konuda hazırız. Komitenin kaç kişiden oluştuğu ve nasıl çalışacağı da belirlenmiş durumda. Komite sadece Kürtler değil, Arap, Süryani, Ermeni ve Türkmenlerden oluşuyor. Bölge halkının anayasa sürecine dahil olması gerekiyor. Ayrıca anayasanın hazırlanması için dışarıdan hazırlanan komiteler koalisyon güçlerinin gözetiminde olacak. Suriye halkları bir bütün olarak burada yer almalıdır.”

Uluslararası mahkeme

Toplantıda ele aldıkları konulardan bir diğerinin ise, IŞİD’lilerin yargılanması için kurulması planlanan uluslararası mahkeme olduğunu kaydeden Mahbeş, sözlerini şöyle tamamladı: “Uluslararası mahkemenin kurulması için de tartışmalarımız oldu. Burada IŞİD’liler nereden geldiyse özellikle o ülkelerin destek vermesi gerektiğini belirttik. Şu an elimizde binlerce IŞİD’li var. Bunların yargılanması için birçok çevreden destek bekliyoruz. Bu desteklerin de özellikle IŞİD’lilerin geldiği ülkelerinden gelmesi gerekiyor. Çünkü bunlar tüm dünyanın başına bela olmuş bir terör. Adaletin yerini bulması için bu mahkemelerin bir an önce kurulması lazım. Bu durum, toplantımızın ana maddelerinden biriydi. Fransa bu duruma da sıcak bakan güçlerin başında geliyor. Kurulması planlanan mahkemeler için çalışmalar yürüteceklerini belirttiler.”

Kaynak: Yeni Yaşam
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…