Macron ve Merkel’den Brexit açıklaması: Artık karar vermeleri gerekiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına değinilen toplantıda Macron, “İngilizlerin artık seçim yapması gerekiyor” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le Elysee Sarayı’nda düzenledikleri ortak basın toplantısında “açık bir perspektif ve amaç olmadan Brexit anlaşmasını” uzatamayacaklarını ve “İngiltere’den bir karar beklediklerini” söylediler.

Macron, basın toplantısının ardından Merkel ile yapacağı görüşmede, 21-22 Mart’ta düzenlenecek Avrupa Birliği Zirvesi, Euro Bölgesi bütçesi, uluslararası gündem, ikili ilişkiler ve Brexit konularının ele alınacağını söyledi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına (Brexit) değinen Macron, “Brexit anlaşması yeniden müzakere edilemez. İngilizlerin daha fazla zamana ihtiyacı olursa ve İngilizler haklı gerekçelerle isterse uzatma talebini inceleyebiliriz. Açık bir perspektif ve amaç olmadan anlaşmayı uzatmayı kabul edemeyiz, (AB Brexit Başmüzakerecisi) Michel Barnier’in söylediği gibi daha fazla zamana değil, kararlara ihtiyacımız var. İngilizlerin artık seçim yapması gerekiyor” ifadesini kullandı.

MACRON’DAN SARI YELEKLİLER AÇIKLAMASI

Avrupa Konseyi’nin Fransa’ya, Sarı Yeleklilerin gösterilerinde biber gazı kullanımının yasaklanması çağrısına değinen Macron, bu konuda Avrupa Konseyi’ne İçişleri Bakanı Christophe Castaner ve Adelet Bakanı Nicole Belloubet’nin yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

Macron, “Biber gazı kullanımını engellemenin en iyi yolu, cumartesi günleri vitrinleri kıran, polislere ve kurumlara saldıran kişilerin olmamasıdır” dedi.

MERKEL: DÜZENLİ BİR ÇIKIŞ İSTİYORUZ 

Almanya Başbakanı Angela Merkel de mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra AB’de yeni bir sayfa açılacağını belirtti. “Avrupa, Almanya ve Fransa ortak fikirlerde buluştuğu zaman hareket etme kapasitesine sahip oluyor” ifadesini kullanan Merkel, Aachen Anlaşması’yla birçok alanda Fransa ile çalışma yapacaklarını söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May ile birkaç gün önce Brexit konusunu görüştüğünü belirten Merkel, “İngiltere’nin daha fazla zamana ihtiyacı varsa hayır demeyiz ancak düzenli bir çıkış istiyoruz” dedi.

Merkel, Fransa ile çalışmalarını artıracaklarını ve güçlendireceklerini dile getirerek, iki ülkenin ortak pek çok projede yer alacağını ifade etti. (AA)

İlginizi çekebilir