Macron: Türkiye ve Kürtler için çözüm bulunabilir

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriyeli Kürtlerin ülkedeki gerçekliğin bir parçası olduğunu söyledi. Macron, hem Türkiye’yi hem Suriyeli Kürtleri memnun edecek bir çözümün mümkün olduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BM Genel Kurulu toplantısı için gittiği New York’ta basın toplantısı düzenledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye’de hem Türkiye’yi hem Kürtleri memnun edecek bir çözüm bulunabileceğini söyledi. Macron, Suriyeli Kürtlerin pozisyonunun dikkate alınması gerektiğini çünkü onların ‘Suriye’deki gerçekliğin bir parçası olduğunu’ belirtirken, siyasi çözüm çağrısı yaptı.

BM Genel Kurulu toplantısı için gittiği New York’ta basın toplantısı düzenleyen Macron, bir soruya yanıtında “Suriye halkının tüm farklı unsurlarının temsil edildiği anayasal ve siyasi bir çözümden yana olduğunu” belirtti. Kürtlerin de dahil olduğu bir çözüm için “Kesinlikle mümkün” ifadelerini kullanan Macron, “Fakat böyle bir süreç Türkiye’ye karşı şeffaf olmalı” dedi. Macron, “Böyle bir süreçte, Türkiye’nin çıkarlarına ve güvenliğine saygı göstermeli, bunları dikkate almalıyız. Ve şu açık ki, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerden söz ettiğimizde ortada olan asıl zorluklardan biri de bu” dedi.

Fransa, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD karşıtı operasyonlara aktif destek veren ülkelerden biri. Fransız askerleri sahada, Suriye Demokratik Güçleri’ne eğitim veriyor.

Kaynak: Duvar

İlginizi çekebilir