Tunceli Belediye Meclisi’nin 22 Mayıs günü gerçekleştirdiği toplantıda belediye hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı “Tunceli” ibaresinin yerine “Dersim” isminin yazılması önergesini oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantıda kabul edilen bir diğer önerge de Türkçe’nin yanı sıra belediye hizmetlerinin “Zazaca ve Kürtçe” yapılmasıydı.

Belediye meclisi kararı, onay için Tunceli Valiliği’ne gönderilecek. Değişikliğin yapılıp yapılmayacağı Valilik kararına bağlı.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu isim değişikliği önergesinin belediye meclisi tarafından kabul edilmesi kararıyla ilgili BBC Türkçe’ye konuşarak bu konu üzerinden şahsına yönelik linç kampanyasının başlatıldığını söyledi:

“Belediye meclislerinde işleyişin nasıl olduğu belli. Halkın talepleri doğrultusunda meclise bu önerge geldi. Çoğunluk isim değişikliği önergesini kabul etti, belediye kararları ilçelerde kaymakamlığa, vilayetlerde Valiliğe gider. Eğer onaylanırsa karar hayata geçirilir. İnsanlar bu işleyişi bakmadan, durumu kötü amaçlı bir şekilde linç etmek amacıyla kullanmaya başladılar.

“Bugün Türkiye’nin birçok yerinde Dersim ismi kullanılmadı mı? Cumhurbaşkanı kullandı, partiler, siyasetçiler kullandı. Dersim adında spor takımı var, gazete var. Birileri daha ortada onaylanan bir durum yok, tabela yok bunu kötü niyetli bir şekilde, bilinçli olarak bu konuyu farklı bir merkeze çekmeye çalışıyorlar. Ben de bu tür tartışmalara girmek istemiyorum.”

Tunceli Belediyesi Meclisi’nin aldığı bu karar tartışmalara neden oldu. #DersimDeğilTunceli hastagı ile Maçoğlu aleyhine paylaşımlar yapıldı.

Bu tartışma sanat, siyaset, basın camiasını da ikiye ayırdı.

Gazeteci Fatih Portakal isim değişikliği talebini yeni ve boş bir tartışma olarak gördüğünü ifade ettiği bir paylaşım yaptı:

“Bu mudur, #Dersim denilse ne olur, #Tunceli denilse ne olur? Yeni ve gereksiz tartışma konusu daha. Bunca sorun arasında başkan #FatihMaçoğlu yeri miydi? Boşa giden enerji!!”

2011 yılında dönemim başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “1938 Dersim Olayları” ile ilgili dört tarihi belge açıklamış “Eğer devlet adına özür dilenecekse, böyle bir literatür varsa ben özür dilerim, diliyorum” demişti.

Bahçeli’den Dersim tehdidi: Gereği yapılmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dersim Belediyesi’nin Tunceli ismini kaldırmasına müdahale edilmesini istedi ve “beka tehlikesi doğacağını” öne sürdü.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul ile ilgili iptal kararının gerekçesine dair, “İptal kararının ne kadar gerçekçi ve vicdanları rahatlatan bir karar olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir” iddiasında bulundu.

“Tunceli Belediyesi” adının Dersim Belediyesi olarak değiştirilmesi kararına dair Bahçeli, şu açıklamada bulundu: “ Tunceli Belediye Meclisi’nin Dersim kararı tam anlamıyla yangına körükle gitmek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne meydan okumaktır. Söz konusu Belediyenin hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı bulunan ‘Tunceli’ ifadesinin yerine Dersim yazılmasıyla ilgili karar yok hükmündedir, ayaklarımızın altındadır, gereği de mutlaka yapılmalıdır. Türkiye’de resmi olarak Dersim ismiyle anılan bir vilayet yoktur, olamayacaktır. Komünist ve bölücü komploya göz yummak, alttan almak, sessiz kalmak feci akıbetlere davetiye çıkaracak, beka düzeyinde tehlikelere kapı aralayacaktır.’

‘Hiç kimse aldığı oy ve desteğe güvenmemelidir.’ diyen Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Hiç kimse Türk milletinin hassasiyetleriyle oynamaya kalkışmamalıdır. Yanlış hesap mutlaka dönecek, namlu ters tepecek, muhatapları elbette mahcup ve millet nezdinde mahkum olacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. İhmal ve inkarı imkansız olan bu ilke ve kurala aykırı hareket eden çürümüşler elbette hukuki ve idari sonuçlarına katlanmak durumunda kalacaklardır. Adalet insan haysiyetine bağlılık ve sadakat, hakka ve haklıya maşeri vicdan nezaretinde hürmet ve riayettir. Türkiye kapanın elinde kalan sahipsiz bir ülke değildir, önüne gelenin keyfi olarak milli ve manevi değerlerimize hakaret ettiği yeni yetme bir devlet hiç değildir. Birlikte yaşamanın altın kuralı hukuka saygı duymak, ortak akıl ve iradede buluşmak, buna da muvafık hareket etmektir.”

Kaynak: BBC-Türkçe ve Yeni Yaşam

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…