Macaristan’da Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Yasaklandı

Macaristan Başbakanı Orban, üniversitelerdeki toplumsal cinsiyet çalışmaları programlarını yasakladı. Başbakanın sözcüsü, “Hükümetin çıkış noktası, insanların ya erkek ya da kadın olarak doğmasıdır” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, üniversitelerdeki toplumsal cinsiyet çalışmaları programlarını yasakladı.

Geçtiğimiz Cuma günü hükümet kararnamesiyle, Macaristan’da toplumsal cinsiyet çalışmaları programı olan iki üniversitenin akreditasyonları kaldırıldı ve fonları kesildi.

CNN International’a konuşan Başbakanlık sözcüsü, “Hükümetin çıkış noktası, insanların ya erkek ya da kadın olarak doğmasıdır” dedi.

Kararname halihazırda bu bölümde okuyan öğrencileri kapsamıyor ancak bundan sonraki dönemlerde toplumsal cinsiyet çalışmaları programlarına öğrenci alımı yapılmayacak. Öğrenci alımı yapılsa da diploma geçerli sayılmayacak.

Central European University’den açıklama

Budapeşte’deki Central European University, toplumsal cinsiyet çalışmaları yüksek lisans ve doktora programlarının akreditasyonunun kaldırılmasıyla ilgili hükümetin bir açıklama yapmadığını söyledi.

Üniversitenin Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Departmanı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Macaristanlı meslektaşlarımızla dayanışma içinde, ülkedeki akademik bağımsızlığa yönelik bu son ihlale karşı çıkıyoruz” dedi.

Central European University’nin diploması ABD’de de geçerli. Üniversite bu nedenle Toplumsal Cinsiyet Departmanına öğrenci kabul etmeye devam edecek.

Eötvös Loránd Üniversitesi ise önümüzdeki dönem bu bölüme öğrenci alımı yapmayacak.

Kaynak : Bianet

İlginizi çekebilir