Maaş bordrolarını yaktılar

KESK İstanbul Şubeler Platformu, “Krizin faturasını yaratanlar ödesin” diyerek maaş bordrolarını İstanbul Defterdarlığı önünde yaktı. Taleplerin sıralandığı eylemde ‘AKP zammını al başına çal’ sloganları atıldı Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, “Krizin bedelini krizi yaratanlar ödesin” eylemleri kapsamında Cağaloğlu’nda bulunan İstanbul Defterdarlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Rakamlar sahte yoksulluk gerçek” pankartının açıldığı eylemde sık sık “AKP zammını al başına çal”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Sefalete teslim olmayacağız” sloganları atıldı. Yapılan basın açıklamasını okuyan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mesut Mike çarşıda, pazarda fiyatlar sürekli artarken, resmi enflasyon rakamlarının sürekli düşmesinin mümkün olmadığını belirtti.

IMF tavsiyeleri

Mesut Mike açıklamanın devamında, “Emekçilerin temel tüketim ve ihtiyaç maddelerinde yaşanan gerçek enflasyon en az yüzde 50 civarında olmasına rağmen ne yapıp edip resmi enflasyonu yüzde 20,3’te tutmayı başarmıştır. Bu TÜİK’in ilk başarısı değildir. Pinpon topu, ördek eti, deve eti gibi ürünlerin enflasyon sepetine eklenmesini ‘ağırlıklarını çok düşük tutuyoruz’ diyerek savunabilen TÜİK, enflasyon hesabında dar gelirlilerin, emekçi kesimlerin en yüksek oranda harcama yaptığı gıda ürünlerinin ağırlığını 2011 den bugüne 4,57 puan aşağı çektiğini belirtti. Hükümetin IMF’nin reçetesine sarıldığına dikkat çeken Mike, “IMF’nin çalışanlara hedeflenen enflasyona göre ücret verilmesi, enflasyon hedeflenenden yüksek çıktığında ise mevcut fark verilmesi uygulamasından vazgeçilmesi tavsiyesine harfiyen uyulmuştur” diye belirtti.

Toplu sözleşme yenilensin

KESK’e bağlı sendika üyeleri olarak insanca yaşama yetecek bir ücret ve güvenli bir çalışma için mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Mike’nin sıraladığı bazı talepleri ise şunlar: Yeni Ekonomi Programı’nın 2019 yılı enflasyon hedefi olan yüzde 15,9 karşısında bile yüzde 4 + yüzde 5 artış oranı ile hükmünü çoktan yitiren 2017 tarihli toplu sözleşme derhal yenilemelidir. Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar tamamen geri alınmalı, temel tüketim ürünlerine hiçbir şekilde zam yapılmamalıdır. OHAL KHK’leri ile herhangi bir hukuki delil ve mahkeme kararı olmadan işinden ekmeğinden edilen tüm kamu emekçileri işine iade edilmelidir. Tüm kamu emekçilerini kapsayan, adil bir ek gösterge sistemi hayata geçirilmelidir” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir