Lübnan’da halk sokakta

Lübnan’daki vergi protestoları sırasında iki kişi yaşamını kaybetti. Lübnan Dışişleri Bakanı Basil, “Lübnan’daki durum biriken krizler ve başarısızlıkların neticesi.” dedi

Lübnan’da halk yüksek vergi oranları, hükümetin ekonomi politikaları ve iletişime getirilen yeni vergiler nedeniyle sokaklarda. Vergi oranlarının indirilmesini ve hükümetin istifasını isteyen halk, düzenlen protestolarda vergileri reddettiklerini belirtti.

Başbakan Saad el-Hariri, hükümet ortaklarına 72 saat süre tanıdığı konuşmasının ardından Beyrut’un çeşitli semtlerinde protestocular ile güvenlik güçleri çatıştı.

Dün gece (18 Ekim 2019, Cuma), düzenlenen protestolarda yakılan ateşlerin sıçradığı binada iki kişinin hayatını kaybetti. Lübnan polisi, protestocuları dağıtmak için protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti. En az 70 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Açıklamalar

İçişleri Bakanı Raya Hasan da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, göstericilerden, kamunun ve özel kişilerin mallarına zarar vermemelerini istedi.

Dışişleri Bakanı Cibran Basil, ülkenin içinde bulunduğu durumun yıllar içinde biriken krizler ve başarısızlıkların bir neticesi olduğunu belirterek, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda ülkeyi daha kötü günlerin beklediğini söyledi.

Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketi lideri ve Dışişleri Bakanı Basil, ekonomik sorunlar ve yeni vergiler nedeniyle dünden bu yana devam eden hükümet karşıtı protestoları görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir araya geldi.

Basil, başkent Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, ülkede devam eden gösterilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Lübnan’daki durum biriken krizler ve başarısızlıkların neticesi.” diyen Basil, bir an önce gerekli tedbirlerin alınmaması halinde daha kötü günler görebileceklerini ifade etti.

Kadınlar önde

Protestolarda şu ana kadar dikkat çeken detaylar şöyle:

– Lübnan’ın Gezi’si olarak anılıyor.

– Şam’da yaşayan gazeteci Hediye Levent sosyal medya hesabından “Lübnan’da Sünni, Şii, Durzi ve Hristiyan din adamları gösterilere destek vermiş. Mezhep esaslı bir anayasa ile yönetilen ve hala iç savaşın hayaletleri ile yaşayan Lübnan için çok önemli bir kare.” mesajını paylaştı. Ayrıca, silahlı korumaya tekme atan kadının göterilerin smebolü haline geldiğini belirtti.

Hediye Levent@hediyelevent

View image on TwitterView image on Twitter

Hediye Levent@hediyelevent

Lübnan’da Sünni, Şii, Durzi ve Hristiyan din adamları gösterilere destek vermiş.
Mezhep esaslı bir anayasa ile yönetilen ve hala iç savaşın hayaletleri ile yaşayan Lübnan için çok önemli bir kare.

View image on Twitter

– Protestolarda kadınların önde olduğu söyleniyor.

– Lübnan’da göstericilerin “halk yönetimin devrilmesini istiyor” sloganları eşliğinde dans eden minik gösterici sosyal medyada viral oldu.

EHSANI2@EHSANI22

Next Generation of Arab Spring Style

Embedded video

– Yine Lübnan’lı kadın bir göstericinin silahlı korumaya attığı tekme de sosyal medyada öne çıktı.

Ali@Ali_Kourani

Southern Lebanese protestors burning the signs of AMAL Movement MPs’ house signs. Protests are cross-sectarian, from all backgrounds and regions. Class is the main uniting feature.

View image on TwitterView image on Twitter

Ali@Ali_Kourani

Nothing but respect for my president.

Embedded video

Protestoların kaynağı ekonomik kriz

Göstericileri sokağa çıkaran karar WhatsApp aramalarına vergi getirlmesi planları oldu. Hükümeti ekonomik krizle mücadelede eksik gördüklerini söylüyorlar.

Reuters haber ajansına konuşan Cezar Şaaya adlı bir muhasebeci “Evde oturuyordum, insanların harekete geçtiğini görünce ben de dışarı çıktım. Evliyim, her ay ödemem gereken ev kredisi var ve çalışmıyorum. Bu devletin suçu” dedi.

Perşembe günü (17 Ekim 2019) Beyrut’un Riad el Sulh Meydanı’nda “Halk rejimi devirmek istiyor” sloganları atıldı.

Lübnan’da 2015’te çöp krizi nedeniyle patlak veren protestolardan sonra ilk defa bu çapta gösteriler düzenlendiği belirtiliyor.

Lübnan’da ekonomik durum nasıl?

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan’da, 2011’de Suriye’deki krizin başlamasıyla maruz kalınan mülteci dalgaları ve siyasi sorunlar nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşanıyor.

Maliye Bakanlığının mayıs ayında yayımlanan raporuna göre, ülkede kamu borcu 2019’un ilk çeyreği itibarıyla 86,2 milyar dolara ulaştı.  

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir