Louvre Müzesi, güvenlik personelinin greve gitmesi nedeniyle 27 Mayıs günü binlerce ziyaretçiyi geri çevirerek kapılarını kapattı.

Personelin bağlı olduğu Sud Culture Solidaires sendikasından yapılan açıklamada, Müze’nin geçen yıl 10,2 milyonu bulan toplam ziyaretçi sayısıyla rekora ulaştığı ve ziyaretçi akını altında “boğulduğu” belirtiliyor. Açıklamada, “2009 yılından beri ziyaretçi sayısında %20’den fazla artış yaşandı, ama Müze genişlemiş değil,” deniyor.

Louvre yetkilileri ise twitter üzerinden şu açıklamayı yaptılar: “Son zamanlarda ziyaretçi sayısında yaşanan artış sebebiyle Louvre Müzesi’nin karşılama ve güvenlik personeli üyeleri greve gitme haklarını kullanıyorlar. Bu nedenle Müze tüm gün (27 Mayıs) kapalı olacaktır”.

Sendika temsilcileri, Louvre yönetiminin ziyaretçi fazlalığı sorununu dikkate almadığını söylüyor ve çalıştıkları kurumun “yansıttığı yüz kızartıcı imaj” karşısında “rahatsızlık duyduklarını” belirtiyorlar. Sendikacıların ifadesiyle, Müze’deki koşullardan şikâyetçi olan ziyaretçilerle personelin muhatap olması gerekiyor, ayrıca Müze’nin acil tahliye prosedürleri de hiç yeterli değil.

Louvre’un, personel sayısını ziyaretçilere yeterli hizmeti verebilecek kadar yükseltmesini talep eden Sud Culture Solidaires sendikası temsilcileri, 29 Mayıs Çarşamba günü bir sonraki hamlelerini tartışmak üzere toplantı yapma kararı almıştı. Bugün düzenlenen müzakere toplantısında Müze yetkilileri çalışanların endişelerini gidermek üzere 30 yeni personel alımı da dahil bir dizi önlemin hayata geçireleceği sözü verdi. Müze halen, ön ödemeli bilet sahipleri dışındaki ziyaretçilere kapalı tutuluyor.

Kaynak: E-SKOP

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…