Londra’nın merkezindeki en kalabalık ilçesi, Lambeth’in belediye başkanlığına İşçi Partisi’nden İbrahim Doğuş seçildi.

Kürt çevreleri  Doğuş’u Türkiye Araştırmaları Merkezi (CEFTUS)  direktörü olarak Kürtler hakkında yaptığı çalışmalarla, İngiliz medyası da gönüllü çalışmaları ile tanıyor.

22 Mart 2018’de İngiliz parlamento binasını hedef alan bombalı saldırıda dört kişi hayatını kaybetmişti. Doğuş olay yeri yakınındaki restoranını gecenin geç saatlerine kadar açık tutup, polis ve acil yardım çalışanlarına ücretsiz yemek dağıtmıştı.

Bu olay sonrası Lambeth belediyesi tarafından teşekkür belgesi ile ödüllendirilmişti. Doğuş ödül aldığı belediyede başkan olarak mesaisine başlamasının hemen ardından bianet’in sorularını cevapladı.

İngiltere’de oldukça geniş bir Kürt nüfusu var. Lambeth’in Kürt belediye başkanı olarak Kürt dili eğitimi, kültürel ve siyasi faaliyetleri için projeleriniz var mı?

Belediyemiz sınırlarında çok fazla Kürt ve Türk toplumlarına mensup vatandaş yaşamadığından dil eğitimi, kültürel vb çalışmalar maalesef şu aşamada önceliklerimiz arasında değil.

2016’da son karşılaşmamızda, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmalar devam ediyordu. İlçeye incelemeler yapan daha sonra gözaltına alınıp engellenen İngiltere heyetindeydiniz. Gelişmeleri yakından takip eden bir politikacısınız. Belediyeler düzeyinde örneğin Sur belediyesi ile bir işbirliğiniz söz konusu mu? 

Türkiye’deki çeşitli belediyeler ile iletişimimiz var, ilerleyen dönemlerde belediyeler arası ilişkileri daha da geliştirmek için bir çaba içerisinde olacağız. Diyarbakır’ın Sur belediyesi de iletişimde olmak isteyeceğimiz belediyelerden biri. Türkiye’de yaşanan siyasal gelişmeleri yakından takip etme gayretindeyim, bu yönlü çalışmalarımız da devam edecek.

“Kürt dostu” Parti

20 yıldır İşçi Partisi bünyesinde siyasi faaliyetler yürütüyorsunuz ve İşçi Partisini “Kürt dostu” olarak tanımlıyorsunuz. “Kürt dostu” derken kastınız ne?

İşçi Partisi Britanya’nın 100 yıllık tarihiyle en köklü siyasi partilerinden birisidir. Parti üyelerimiz, seçilmiş siyasetçilerimiz, partimizin üst düzey yöneticileri sol, sosyalist ve enternasyonalist kimliğe mensup olduklarından uluslararası siyasal ve toplumsal gelişmeleri yakından takip eden ve uluslararası dayanışma kampanyaları yürüten kişilerden oluşuyor. Bu nedenle Türkiye başta olmak üzere bölgede yaşanan gelişmeleri yakından takip eden bir partiyiz.

Kürt toplumunun Irak, İran, Suriye ve Türkiye’de karşı karşıya olduğu zorlukları ve siyasal sorunları bilen bir parti olarak, haksızlığa uğrayan tüm toplumsal kesimlerin yanında olduğumuz gibi Kürt halkına da dost bir siyasi partiyiz.

“Kürtlerin sorunların doğru anlaşılması…”

CEFTUS, Türkiye Araştırmaları Merkezi direktörü olarak Kürtler üzerine araştırmalar yaptınız. İngiltere’de bir Kürt lobisinden bahsedebilir miyiz? Böyle bir lobi varsa İngiltere siyasetine nasıl bir etkisi var?

CEFTUS, Türkiye Araştırmaları Merkezi, Türkiye ve Britanya arasında dostluk ilişkileri geliştirme, Türkiye’nin iç ve dış siyasetinin Britanya’da doğru algılanması, yaşanan olumlu gelişmelerin desteklenmesi, olumsuz gelişmelerin eleştirilmesi üzerine bir çalışma yürüten bir kurumdur.  CEFTUS dışında Centre for Kurdish Progress isimli bir çalışma grubumuz var.

Bu çalışma grubu daha çok Kürt toplumsal ve siyasal sorunlarıyla ilgili Britanya Parlementosu, düşünce kuruluşları ve akademik dünya ile birlikte çalışmalar düzenleyip, Ortadoğu’da Kürtlerin yaşadığı ülkelerde karşılaştıkları sorunların doğru anlaşılması üzerine bir programlar yürütüyor.

İbrahim Doğuş kimdir?

38 yaşında. Maraş’ın Elbistan ilçesinde doğan İbrahim Doğuş yaklaşık 30 yıldır İngiltere’de yaşıyor. Kebap restorantları işleten bir iş insanı. Yaklaşık 20 yıldır İşçi Partisi’nde siyasi kariyerini devam ettiriyor.

Lambeth ilçesi hakkında

Londra’nın tarihi merkez ilçelerinden biri. Thames nehri kıyısındaki ilçe taşımacılık açısından avantajlı olduğu için 17. yüzyılda bahçeleriyle ünlü olan bölge, 18. yüzyılda cam ve seramik atölyelerinin ağırlıklı olduğu üretim merkezi haline geldi. II. Dünya savaşı’nda buradaki fabrikalar Nazi’lerin ilk hedeflerinden olduğu için hava saldırılarında yerle bir edildi.

Lambeth bugün Kraliyet Festival Salonu, Kraliçe Elizabeth Salonu, Kraliyet Ulusal Tiyatrosu, Ulusal Film Tiyatrosu ve Hayward Galerisi’ni içeren South Bank sanat kompleksi’ne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Waterloo İstasyonu, İmparatorluk Savaş Müzesi, Londra Akvaryumu ve London Eye da bu ilçe sınırlarında yer alıyor.

2016 nüfus sayımına göre ilçe nüfusu yaklaşık 328 bin. Nüfusunun yaklaşık üçte biri Afro-Karayip, Afrikalılar, Güney Asyalılar ve Çinlilerden oluşuyor (MB/HK)

Kaynak: Bianet-Murat Bayram

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…