FMV Ayazağa Işık Lisesi – Fen Lisesi öğrencileri, okulun IB- CAS programı kapsamında geliştirdikleri “Işıklı Gelecekler” projesiyle, mevsimlik tarım işçilerinin hizmet verdikleri üreticiler, bu işçileri koordine edenler ve yerel halk ile görüşerek, hem çocuk işçiler hakkında farkındalık yaratmaya hem de bu çocukların öğrenimlerine destek vermeye çalıştı.

12-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında Sakarya ilinin Karasu ilçesinde gerçekleşen projede, 23 öğrenci ve 3 öğretmenle birlikte, bölgedeki 35 öğrenciye eğitim verildi. Proje kapsamında öğrencilerle birlikte ebru, maske, atık malzemelerden heykel ve farklı tekniklerde boyama etkinlikleri yapılarak İngilizce ve Almanca öğretici oyunlar, matematik ve fen deneyleri yapılarak, basketbol ve futbol gibi sporların yanı sıra yakan top, istop gibi geleneksel sokak oyunları da oynandı..

Karasu İlköğretim Okulu’nda projelerini hayata geçiren öğrenciler, bölgedeki çocukların ihtiyaçlarını belirleyerek, sponsor bulmak konusunda da çalışmalar yürütüp, öğrencilere okul çantası, kırtasiye malzemeleri, yazlık ve kışlık kıyafet yardımında bulundu. Öğrenciler, proje esnasında yerel üreticilerle görüştü, fındık bahçelerinde ürün topladı, işçilerin ve çocuklarının yaşam ve çalışma koşullarını yakından tanıma fırsatı buldu.

Kaynak: BİRGÜN

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…