Geçen yıl TEOG kaldırılmış, herkes kendi mahallesindeki okullara gidecek denmişti. Bu mesajla birlikte Denizli’de mantar gibi özel okullar yapıldı. Eş zamanlı Denizli’de mahallelerde İmam Hatip liselerinin sayısı arttı. Çember sistemi diye bir öğrenci yerleştirme sistemi gündeme getirildi. Daha sonra Liselere Giriş Sınavı (LGS) bir sınav öğrenci ve velilere duyuruldu. Bu sınav ile nitelikli (?) okul diye bir kategori yaratıldı. Nisan başında Denizli ilinde bu kapsamda 19 nitelikli okul olarak seçildiği duyuruldu. Kısaca dokuz okul arasından beş okulu tercih etme olarak kamuoyunda bilinen bir sistem. En büyük sınırlama adres üzerinden getiriliyor.

Eğitim-Sen: Öğrencime Dokunma!

Eğitimciler, öğrenciler ve velilerden büyük tepki çeken uygulama ile ilgili Eğitim-Sen çalışmalar yürüttü, 10 soru üzerinden TEOG sonrası gelecek uygulamayı kamuoyunda tartışmaya açtı ve itirazlarını yükseltti. “Öğrencime Dokunma!” isimli bir kampanya başlattı ve imzalar toplamaya başladı. ‘’…25 Haziran’da yerleştirme kılavuzu açıklanıncaya kadar öğrencilerimizin eğitim hakkına sahip çıkıyoruz. Her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkı vardır. Bunun için Türkiye’nin her yerinde ‘Çocuklarımızın ve Öğrencilerimizin İstedikleri Okula Gidebilmesi Sağlanmalıdır’ başlıklı imza kampanyamız devam ediyor’’ diye sitesinde duyuruyor.

Veli-Der: Çocuklarımızın Geleceği Çemberinize Sığmaz

Yoğun tepki çeken bu uygulama ile ilgili protestolara ülke çapında Veli-Der ‘de katıldı. Veli-Der, liseye geçişte adres-tercih sınıra itiraz etmek üzere Datça, Trabzon, Bursa, Edirne, Uşak, Denizli, İzmir, Ayvalık, Bergama, Kocaeli, Burhaniye, Antalya, Muğla ve İstanbul’da il ve ilçe Milli Eğitim müdürlükleri önünde bir araya gelerek, “Çocuklarımızın Geleceği Çemberinize Sığmaz” diyecek. Veli-Der açıklamasında şunları dile getirdi:

“Bu sınav sistemi; çocuklarımızın tercihlerini yok sayan, onları istemedikleri okul türlerine gitmeye zorlayacak bir sistemdir. Okulları ‘nitelikli’ ve ‘niteliksiz’ diye ikiye ayıran, çocuklarımızın eşit, nitelikli eğitim hakkını yok sayan bir sistemdir. Çocuklarımızın evine en yakın okula kaydı üzerinden yapılan güzellemelerin hiçbir karşılığı yoktur. Bu sistem, çocuklarımızı Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin belirlediği okula gitmeye mahkum eden bir sistemdir. Yaşamımızın en değerli varlıkları olan çocuklarımızın biraz daha iyi bir eğitim almasını istediğimizde karşımıza yüklü servis ücretleri, okul ücretleri çıkaracak bir sistemdir. Çocuklarımızı karanlık bir tablo bekliyor. Çocuklarımızın dokuz okul arasından beş okulu tercih etmeye zorlanmasına karşı çıkıyoruz. Tercih ve adres sınırına hayır diyoruz. Veli-Der olarak 31 Mayıs’ta tüm şubelerimizle eylemlerimizle her yerdeyiz’’

 Denizli Veli-Der: Tercih ve adres sınırlamasına hayır!!!

Denizli’deki toplantıya VELİDER Denizli Şube Başkanı Hüseyin Savaş İnbaşı, yönetim kurulu üyeleri, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker ve veliler katıldı. İnbaşı tarfından yapılan basın açıklaması:

‘’Çocuklarımız, en kıymetlilerimiz… Sessiz bir çığlık halinde bize bakıyor şimdi.

Biz paralı eğitim dayatmalarıyla ‘bağış’ adı altında toplanan paralarla, dolaylı/dolaysız vergilerle okulların gerçek sahipleriyiz. Bu memleketin yurttaşları velileriyiz. Biz milyonlarız.

Bize rağmen, bize, çocuklarımıza sorulmadan eğitim sisteminin çocuklarımızın ve memleketin geleceğinin, yapboz tahtasına çevrilmesine artık yeter diyoruz.

Devlet okullarına bütçe değil, özel okullara milyonlarca teşvik ayrılmasına layık ve bilimsel eğitimin yok edilmesine, prtokoller adı altında okullarımızın, çocuklarımızın taşeronlara,cemaatlere eğitimci olmayan kişilere teslim edilmesine, bilimin değil cihat müfredatının çocuklarımıza dayatılmasına, ENSAR’da, Aladağ’da,Dikili’de, Kulp’ta, Taşkent’te yaşanılan çocuk istismarlarına, çocuk ölümlerine artık yeter diyoruz.

Hangi ülkede 1 miyon 2 yüz bin çocuğun geleceği hakkında bir gün içinde karar verilebilir. Biz VELİDER olarak bugün Türkiye’nin her yerinde sokaklardayız, eylemdeyiz.

Aylar önce sınav sistemine karşı dava açtık, toplantılar düzenledik.Buradan MEB’e ve tüm yetkililere sesleniyoruz.Çok iyi bilsinler ki çocuklarımız sahipsiz değillerdir.

Bu sınav sistemi;

*Çocuklarımızın tercihini yok sayan,
*Okulları nitelikli ve niteliksiz diye ayıran,
*Çocuklarımızın eşit nitelikli eğitim hakkını yok sayan bir sistemdir.

VELİDER olarak bugün tüm şubelerimizle Türkiye’nin heryerinde eylemdeyiz.2 Haziran sonrasında da eylemlerimizle her yerde olmaya devam edeceğiz.Bugünkü açıklamamız çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmanın çağrısıdır.Çocuklarımız için,geleceğimiz için ses olalım, çığlık olalım.’’

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…