Leyla Güven yürüyüşüne saldırı: 2 yaralı

Van’da polisin kullandığı gaz ve plastik mermiler nedeniyle 2 kişi yaralandı, Şırnak’ta ise yürüyüşleri engellenen HDP’li vekiller oturma eylemi başlattı.

İKİ KİŞİ YARALANDI

Kısa süreli tartışmanın ardından polis TOMA’dan tazyikli su sıkarak kitleye saldırdı. Bahçeye gaz bombaları atan polis plastik mermi de kullandı. Atılan plastik mermilerden dolayı Servet Aktaş kafasından, Halit Karalar ise sırtından yaralandı.

ŞIRNAK’TA OTURMA EYLEMİ

Yürüyüşün bir diğer kolu olan Şırnak’ta da, HDP milletvekilleri Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz ve Hasan Özgüneş tarafından yapılmak istenen yürüyüş polislerce engellendi.

HDP il binası önünden yürüyüş için yola çıkan HDP’li vekillerin önü çok sayıda polis tarafından kesildi. Polisler, engellemelerine Valilik tarafından her türlü eylem ve etkinliğe dair alınan yasak kararını gerekçe gösterdi. HDP’li vekillerin, Güvenlik Şube Müdürlüğü’ndeki bazı amirler ile yaptıkları görüşme sürerken, çevik kuvvet polisleri alanı çembere aldı.

Polislerin engellemesi üzerine HDP’li vekillerin parti binası önünde oturma eylemi başlattı.

Yürüyüş güzergahında bulunan Cizre’de de polis yığınağı yaşandı. Polis, onlarca zırhlı araçla HDP ilçe binası önüne geldi.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir