Leyla Güven ve açlık grevindeki HDP’li milletvekilleri: ‘İktidar tecridin tümden kaldırıldığını deklare etmeli’

Avukatların Öcalan’la görüşmesinin ardından gözlerin çevrildiği Leyla Güven ve açlık grevindeki HDP’li vekillerden açıklama geldi: İktidar tecridin tümden kaldırıldığını deklare etmeli.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başladığı açlık grevinin 181’inci gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven ile 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının 2 Mayıs’ta Öcalan’la görüştüklerini duyurmalarına ilişkin ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Avukatların, 8 yıl aradan sonra Öcalan’la görüşmesinin önemli ve tarihi olduğu belirtilen açıklamada “Şu anda iktidardan beklenen en önemli iş, tecridin tümden ortadan kaldırıldığını topluma deklare etmektir. Böyle bir açıklama Türkiye demokrasisine sunacağı önemli katkının yanında aynı zamanda açlık grevlerini de sona erdirecek bir adım olacaktır” denildi.

‘BURUK BİR SEVİNÇ YAŞIYORUZ’

Leyla Güven, Dersim Dağ, Murat Sarısaç ve Tayip Temel imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sekiz yıl aradan sonra Sayın Öcalan avukatları ile bir görüşme yaptı. Bu görüşme son derece önemli ve tarihidir. Ancak şu soruyu da akıllara getirdi, ‘Biz nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki keyfi bir şekilde, hiçbir hukuki dayanağı olmadan engellenen avukat görüşü oldu diye seviniyoruz?’ Evet, hepimiz buruk bir sevinci yaşıyoruz. Çünkü bu görüşme olsun diye aylardır bedenler eriyor. Bu görüşme olsun diye 8 gencecik insan yaşamını ortaya koydu. Bu görüşme olsun diye annelerimiz her gün yerlerde sürükleniyor. Bu görüşme olsun diye binlerce evde 6 aydır tencere kaynamıyor. Bir devlet kendi yasalarını uygulasın diye, yasalar herkes için eşit uygulansın diye.

Sayın Öcalan’ın son mesajında önemle altını çizdiği gibi, ‘İçinden geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsal uzlaşıya ihtiyaç vardır. Türkiye’nin ve hatta bölgenin sorunlarını, başta savaş olmak üzere, fiziki şiddet araçlarıyla değil yumuşak güçle yani akıl, politik ve kültürel güçle çözebiliriz.’

İşte bunun gibi önemli mesajlar kamuoyuna ulaşabilsin diye mücadele ettik ve tecridin tümden ortadan kalktığı bir ortamda sayın Öcalan’ın ülke ve bölge çapında demokratikleşme ve barışa çok daha önemli katkılarının olacağı aşikardır.

‘GÖRÜŞMENİN HÜKÜMETİN ELİNİ RAHATLATMA NİYETİYLE YAPILDIĞI KAYGISINI TAŞIYORUZ’

İmralı’da sürdürülen uygulamalara son verileceğine dair en ufak bir güvence verilmeden Sayın Öcalan ile gerçekleştirilmiş olan bu görüşmenin, hükümetin bir süreliğine elini rahatlatma niyetiyle yapılmış olduğu kaygısını taşıyoruz. Bu yüzden direnişimiz kararlılıkla devam ediyor.

‘HÜKÜMET TECRİDİN TÜMDEN KALDIRILDIĞINI DEKLARE ETMELİ’

Şu anda iktidardan beklenen en önemli iş, tecridin tümden ortadan kaldırıldığını topluma deklare etmektir. Böyle bir açıklama Türkiye demokrasisine sunacağı önemli katkının yanında aynı zamanda açlık grevlerini de sona erdirecek bir adım olacaktır.”

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…