Leyla Güven Haklıdır Tecrit Kalkmalıdır İnisiyatifi: ‘Talepleri talebimizdir

HDK ve bileşenlerinin çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kurum temsilcisi, “Leyla Güven Haklıdır, Tecrit Kalkmalıdır İnisiyatifi” kurdu. “Talepleri talebimizdir” diyen inisiyatif önümüzdeki günlerde Leyla Güven’i ziyaret edecek.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve bileşenlerinin çağrısıyla bir araya gelen “Leyla Güven Haklıdır Tecrit Kalkmalıdır İnsiyatifi” Taksim’de bulunan bir otelde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya HDK eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Sedat Şenoğlu, Halkevleri ve Demokratik Alevi Derneği (DAD) temsilcileri katıldı. “Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır” pankartının asıldığı toplantıda ilk olarak HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit konuştu.

‘Tecrit he alanda’

Leyla Güven’in 103, cezaevlerinde de tutukluların 65 gündür açlık grevinde olduğunu belirten Koçyiğit, günler uzadıkça eylemcilerin sağlık sorunlarının geri dönülmez boyutlara ulaştığını söyledi. Koçyiğit, eylemcilerin taleplerini tekrarladıklarını dile getirerek, “5 Nisan 2015’ten bu yana PKK Lideri Sayın Öcalan ile hiç bir şekilde iletişime izin verilmiyor. 5 Nisan Türkiye’de siyasi açıdan da bir dönüm noktası. AKP’nin barış politikalarından şiddete yöneldiği tarihtir. O günden bugüne ülkenin içinde bulunduğu koşullara bakarsak her gün savaş ve şiddetin arttırıldığı, ortak vatanda bir arada yaşamaya dönük saldırıların yaşandığını biliyoruz. 5 Nisan 2015’ten bu yana uygulanan tecridin sadece Sayın Öcalan’a uygulandığını söylemek yanlış olur. Bu tecrit bugün toplumun her alanına uygulanıyor” dedi.

Hukuka davet 

103 gündür açlık grevindekilerin sadece Öcalan üzerindeki mutlak tecrit kaldırılmasını, ailesi ve avukatları ile görüşmesinin önünün açılmasını talep ettiklerini ifade eden Koçyiğit, “Bu taleplerin karşılanması için bir adım atılmasına gerek yok. Var olan yasaların kullanılması bu açlık grevlerinin bitmesine vesile olacaktır. Hukuk dışına çıkan devleti, hukuk sınırlarına davet eden bir çağrı olduğunu belirtiyoruz” diye konuştu.

‘Talebin arkasında milyonlar var’

“Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır İnisiyatifi” olarak bir çok görüşme yaptıklarını dile getiren Koçyiğit, eylemcilerin talebinin kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Koçyiğit şunlara dikkat çekti: “Bugün içerisinde bulunduğumuz süreç kaotikleştirilmek isteniyor. Bugün İmralı’da yasa, hukuk tanınmadan görüşme hakkı engelleniyor. Bu talep arkasında milyonların talebi vardır. Bu talebi sahiplenmek bu ülkeyi düze çıkarmaya sahip çıkmaktır. Her birimiz bugün değerlerimiz nezdinde bir kez daha sınanıyoruz. Ya insanlıktan yana olacağız ya da bu koyu karanlık bizi yutacaktır.”

Güven’i ziyaret edecekler

İnisiyatif, önümüzdeki günlerde Diyarbakır’a giderek, Leyla Güven’i ziyaret edecek.

İnisiyatif içerisinde yer alan kurumların isimleri şu şekilde: “Alınteri, Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, ESP, SYKP, Yeşiller ve Sol Gelecek, SODAP, Politika Gazetesi, KÖZ, Kaldıraç, Devrimci Parti, DBP, EMEP, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Yeni Dünya İçin Çağrı, 78’liler Girişimi, TÖP, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyonu, İşçi Sözü, Teori ve Politika, Demokratik Alevi Dernekleri, Çağdaş Hukukçular Derneği.”

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir