NBA yıldızı LeBron James, kariyer hedeflerinden en önemlisini hayata geçirdi ve zor durumdaki, yoksul çocuklar için okul açtı.

NBA yıldızı LeBron James, doğduğu kent Akron’da yoksul çocuklar için ücretsiz özel bir okul açtı. Okul, zor durumdaki çocukların eğitimden geri düşmelerini önlemeyi amaçlıyor. Aynı zamanda çocukların ailelerine de destek oluyor.

KENDİ YAŞADIKLARINDAN YOLA ÇIKTI

James’in kendi çocukluğunda yaşadığı zorluklardan yola çıkarak tasarladığı ve üzerinde yıllardır çalıştığı proje, “Söz veriyorum okulu” adını taşıyor. Okul, Ohio eyaletine bağlı Akron kentinde zor durumdaki 240 3. ve 4. sınıf öğrencisine eğitim verecek.

LeBron James Aile Vakfı ile Akron Devlet Okulları tarafından ortak geliştirilen projeye dair konuşan James, “Onların her şeye sahip olmasını istiyoruz. Her şeye ve daha fazlasına. Bunun benim için çok büyük anlamı var” dedi.

Babasını hiç tanımayan ve annesi tarafından büyütülen James, 4. sınıftayken 83 okul gününü sürekli ev değiştirmek zorunda kaldığı ve ulaşım imkanları olmadığı için kaçırmıştı. James, birkaç ailenin kendisine destek olmasıyla bu durumdan kurtulmuş ve bir sonraki yıl hayatını değiştirecek olan basketbola başlamıştı. Hiçbir çocuğun kendi yaşadığı şeyleri yaşamaması gerektiğini söyleyen James, “Bu çocukların başından neler geçtiğini çok iyi biliyorum” ifadesini kullandı.

ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNE KADAR GİDİYOR

James’in okul projesi öğrencilere ücretsiz eğitim, ücretsiz okul üniforması, ücretsiz bisiklet ve kask, 1.6 km’ye kadar ücretsiz ulaşım, ücretsiz beslenme, aileler için gıda yardımı, iş yardımı ve mezun öğrencilere Akron Üniversitesi’nde ücretsiz eğitim” sağlayacak.

NEDEN ‘ÜCRETSİZ BİSİKLET’?

“Ücretsiz bisiklet” hizmetini açıklayan James, kendi çocukluğunda bisikletin mahallesindeki tehlikelerden uzaklaşabilmek için önemli bir rol oynadığını, ona özgürlük ve çevresini keşfetme imkanı sağladığını vurguladı.

James, okul faaliyetlerinin hayata geçirilebilmesi için ana finansör olmayı sürdürecek.

33 yaşındaki NBA yıldızı, bu sezon Cleveland Cavaliers’tan Los Angeles Lakers’a transfer oldu. Spor dünyasının en çok para kazanan isimleri arasında yer alan James sadece Lakers’la olan kontratından 4 yıllığına 154 milyon dolar alacak.

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…