Lavrov: Soçi mutabakatı tarafların haklarını garantiye alıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi mutabakatının, şartları yerine getirilirse, herkesin haklarını garanti altına aldığını söyledi. Anlaşmanın Suriye devleti ve YPG liderleri tarafından da onaylandığını ifade eden Lavrov, “Varılmış olan mutabakatı yerine getirecek olan her bir tarafın haklarına tabii ki saygı duyulacak” dedi. Kremlin Sözcüsü Peskov da SDG’nin çekilmesi hususunda itinalı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Norveçli mevkidaşı Ine Marie Eriksen Soreide ile görüşmesini takiben düzenlediği basın toplantısında bir soru üstüne, Soçi’de 22 Ekim’de imzalanmış olan mutabakatın, söz konusu mutabakatın şartlarını yerine getiren herkesin haklarını garanti altına aldığını, bu taraflardan birisinin de Kürt güçler olduğunu belirtti.

Lavrov, “Varılmış olan mutabakatı yerine getirecek olan her bir tarafın haklarına tabii ki saygı duyulacak. Söz konusu anlaşma, (Suriye) Devlet Başkanı (Beşar Esad) ile YPG liderleri tarafından da onaylanmış ve desteklenmiştir” ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanı, Suriye’nin kuzeyinde NATO güçlerinin gözetiminde olacak bir güvenli bölge oluşturulması ihtimaline ilişkin bir soru karşısındaysa, “NATO ülkelerinin kendilerine böyle bir görev biçmiş olmasından bahsediyorsak, söylemeliyim ki bu fikirden iyi bir şey çıkacağını hiç sanmam” dedi.

Lavrov “Elinizde halihazırda iyi bir şey varken, bazen onunla yetinmeli, arayışlarınıza bir son vermelisiniz. Elimizde bir Rusya-Türkiye mutabakatı var, bu mutabakat Şam ve Kürtler tarafından da desteklenmiş durumda, yerine getirilmesi gereken de işte bu mutabakat” diyerek devam etti. Rusya ile Türkiye’nin 22 Ekim’de Soçi’de vardıkları mutabakat kapsamında Suriye’deki Kürt güçlerin, 150 saat içerisinde Türkiye sınırındaki 30 kilometrelik alandan çekilmelerine karar verilmişti.

Mutabakat, Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin, Barış Pınarı Harekatı alanı dışında kalan sınır hattına girmelerini de içeriyor. Türk ordusunun şu anda mevzilendiği Barış Pınarı Harekatı alanından ne zaman çekileceğine dairse henüz bir anlaşamaya varılmış değil. Ancak Rus ve Türk güçler operasyon alanı sınırlarının batısı ve doğusunda ortak devriye gerçekleştirecekler.

PESKOV: ÇEKİLMEZLERSE TSK İLE TEKE TEK KALACAKLAR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da mutabakat kapsamında sınırın Suriye tarafındaki “Kürt güçlerin konuşlu oldukları yerlerden çekilip ülkenin derinliklerine doğru ilerlemesi” hususunda itinalı bir çalışma yürütülmekte olduğunu belirtti. Söz konusu sürecin ilk aşamalarında birtakım pürüzler yaşanabileceğini de söyleyen Peskov, “Kürtlerin temsilcileri ile birtakım temaslar sürdürülüyor, biliyorsunuz ki (Kürt güçler tarafından) varılmış olan mutabakatı destekledikleri ve buna uymaya niyetli olduklarına dair bir açıklama yapıldı” dedi.

“Bahsettiğim temaslar esnasında Kürt güçlerin çekilme süreci de garanti altına alınıyor” diyen Peskov, şöyle devam etti: “İlk aşamalarda birtakım pürüzler yaşanmasını tabii ki dışlayamayız. Zira karmaşık bir durum içerisindeyiz ve bunun bir anda normalleşmesini bekleyemeyiz. Ancak çok itinalı bir çalışma yürütülmekte olduğunu da herkesin bilmesini isterim. Kürt güçlerin Suriye’nin kuzey kesimlerinden ayrılmamaları halinde bu bölgelerde onlarla (Türk güçlerin) arasında Suriye sınır muhafızları ve bizim askeri polisimiz durmayacak. O zaman da maalesef söz konusu Kürt birlikleri Türk Silahlı Kuvvetleri ile teke tek kalacaklar.”

Kaynak: DUVAR     (Sputnik)

İlginizi çekebilir