Güneydoğu Asya ülkelerinden Laos’ta hidroelektrik barajının çökmesi sonucu altı köyü birden sel bastı. Binlerce kişi evsiz kaldı.

Güneydoğu Asya ülkelerinden Laos’ta, inşa halindeki bir barajın çökmesi sonucu yüzlerce kişi kaybolurken, ölü sayısının henüz tespit edilemediği belirtildi. Resmi Laos Haber Ajansı, Attapeu bölgesindeki hidroelektrik barajının çökmesi sonucu altı köyü birden sel bastığını bildirdi.

Ajansın haberinde “Felaket ölümlere yol açarken, yüzlerce kişinin de kaybolmasına yol açtı” denildi. Ayrıca 6 bin 600’den fazla kişinin evsiz kaldığı kaydedildi.

Olay yerinden gelen fotoğraflarda, çatılarda mahsur kalan köylüler ve mahsur kalanları tahliye etmek için gönderilen tekneler görülüyor.

Xepian-Xe Nam Noy Barajı’nın neden çöktüğü henüz bilinmiyor. Barajın inşaatına 2013’te başlanmıştı ve seneye açılması planlanıyordu.

“YOĞUN  YAĞIŞ BARAJ YIKTI”

Baraj, ülkenin güneyindeki yoğun yağışlar ve selin ardından yıkıldı. İnşaat projesinin yüklenicilerinden biri olan Güney Koreli SK Mühendislik ve İnşaat şirketinden Reuters Haber Ajansı’na yapılan açıklamada “barajın yakınlarındaki köylerde yaşayanların tahliye ve kurtarılmasına yardımcı olunmasının planlandığı” belirtildi.

Kaynak: BBC

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…