Laboratuvar ortamında üretilen ‘temiz et’ dini tartışma başlattı

Bazı şirketlerin kök hücre yoluyla hayvanları öldürmeden laboratuvar ortamında ürettiği et dini soruları da beraberinde getirdi.

Hiçbir hayvana zarar vermeden tamamen laboratuvar ortamında üretilen ve ‘temiz et’ adı verilen ürünlerin İsrail’de Yahudi hahamlar tarafından dini açıdan kabulü tartışma konusu oldu.

Geleneksel koşer et ve biyoetik konusunda uzman olan Yahudi haham Yuval Cherlow sorunla alakalı olarak, “Bu konuda farklı din adamlarının fikir ayrılığı bulunuyor ve konuyu hala tartışıyoruz. Laboratuvar ortamında üretilen et konusunda farklı sorular türedi.” açıklamasında bulundu.

Hollandalı “Mosa Meat” şirketi kök hücre yoluyla elde edilmiş ve sığır etinden yapılmış ilk hamburger köftesini 5 yıl önce üretmiş ve ar-ge çalışmaları için yaklaşık 18 milyon Euro para toplamıştı. Bu işe yatırım yapanlar arasında Google’un kurucularından Sergey Brin ve Microsoft’un sahibi Bill Gates de yer alıyor.

Liat Simha@LiatSimha

First lab-grown steak unveiled as scientists say it will be available to buy within 2 years http://bit.ly/2PAKWXo  via @TelegraphSci @sarahknapton @AlephFarms @PaulHShapiro @a_zaidman @jewellsparks @ilanitbarzeev @shaikrl @sophia_isa @ErezRM

First lab-grown steak unveiled as scientists say it will be available to buy within two years

The first lab-grown steak will be available to buy in two years after scientists finally produced meat with the correct appearance, shape and texture of a real slice of beef.

Şirket çalışanları ilk ürünlerini 2021’e kadar piyasaya çıkarmayı hedefliyor. Mosa Meat firmasının yanı sıra SuperMeat ve Memphis Meat gibi alandaki diğer şirketler de ‘temiz et’i piyasaya sürmek için rekabet içerisinde bulunuyor.

Paul Shapiro

A few (or really seven) predictions for 2019: my new @Forbes interview. Let me know if you think I’m wrong on any (or all) of these! https://www.forbes.com/sites/davidebanis/2018/12/14/7-predictions-on-the-future-of-clean-meat-in-2019/#1bb0d5fe3a99 

7 Predictions On The Future Of Clean Meat in 2019

Will 2019 be the year of clean meat? I asked Paul Shapiro, author of the bestselling book Clean Meat, to help me formulate seven

Kayna :Euronews

İlginizi çekebilir