KYK yurdunda zamlı yemekler, kapalı kantinler, kahvaltı için uzun sıralar

Bursa KYK Yurdunda kalan öğrenciler yazdı: Ekmek ve peçete için bile ekstra para ödüyoruz. KYK’den aldığımız burs/kredi tekrar KYK’ye fazlası ile dönüyor.

Üniversitelerimize geri dönmemizle birlikte bizleri zamlar karşıladı. Hayatımızın her alanında karşılaştığımız zamlar, bizi bu kez Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda da buldu. Yurtta barınma zammına henüz alışamamışken gördük ki yemek fiyatları da zamlanmış. Yurt yemeklerinin kötü olması yetmezmiş gibi yemek fiyatlarına gelen artış, kimi zaman aç uyumamıza sebep oluyor. Dışarıda yemek yiyebilmek bizim için bir lüks haline gelmişken, ne kadar kötü de olsa yurt yemeklerini yemek zorunda kalıyoruz.

BİR SAAT SIRA 2 ÇEŞİT YEMEK

Saatlerce beklediğimiz yemek sırasının sonunda yalnızca iki çeşit yemek alıp bir de üstüne ekstra para veriyoruz. En büyük sıkıntıların yaşandığı yemekhanede, oda arkadaşlarımızla bu sıkıntılara değinmeden geçemiyoruz. Çünkü uzun süredir var olan bu sorunu artık derinden derine hissetmeye başladık. Dönemin başlamasıyla, deprem riski yüzünden kapatılan bloklarla beraber kapatılan kantinler de saatlerce süren yemek sırasına sebep oldu. İki çeşit yemeği anca yiyebildiğimiz yemekhanede yaklaşık bir saate yakın sıra bekliyoruz.

Üniversite 4. sınıf öğrencisi olan oda arkadaşım “Bu sıra artık çekilmez bir hal almaya başladı. Sabah beklediğimiz yetmiyormuş gibi her akşam aynı sıra ile karşılıyoruz” diye yakınmaya başladı. Kantinler kapatıldı, KYK’de bulunan altı blok tek kantine bağlandı. Bu durum bizi her sabah kahvaltı yapmak ve derse yetişebilmek arasında seçim yapmaya zorluyor. Derse yetişmek için kahvaltı sırasını beklememeyi tercih ettiğimiz için derslere aç girmek zorunda kalıyoruz. Bu durumda derslere odaklanmak bizim için çok zor.

SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR

Yurda geldiğimizden beri çok fazla sorunla karşılaşıyoruz ve hiçbir şekilde bu duruma herhangi bir çözüm uygulanmıyor. Hijyenik olmayan tabaklarda her gün aynı yemekleri yiyoruz. Aldığı yemeğin içindeki patatesin sabahtan kalma olduğunu söyleyen arkadaşım yemeğin yenilmeyecek kadar kötü olduğunu fakat aç kalmamak için yediğini söyleyip yemeğine devam ediyor.

KYK’nin ise yemek fişini artırıp bize iyilik yapmış gibi görünmesi gülünç. Yemek fişinin artmasıyla orantılı bir şekilde yemek fiyatları da arttı. Geçen sene 2 TL olan çorba fiyatı bu sene 3 TL oldu. Hem fiyatlar arttı hem porsiyonlar küçüldü. 4. sınıf öğrencisi arkadaşımız ilk geldiği zamanla şu anki durumun kıyaslanamayacak kadar kötü olduğunu, yemek fişi ile ilk zamanlar 4 çeşit yemek alabiliyorken şu an 2 çeşit yemeği almaya zorlandığını söylüyor. Ekmek ve peçete için bile ekstra para ödüyoruz. KYK’den aldığımız burs/kredi tekrar KYK’ye fazlası ile dönüyor.

İNTERNETE AYLIK 16 GB KOTASI

Erkek yurtlarında da durum pek farklı değil. Tek farkları kız yurtlarında giriş saati kısıtlaması uygulanırken erkeklerin istedikleri saatlerde yurda giriş yapabilmesi. KYK yurdunda kalan bir erkek arkadaşımızla sohbet ederken söylediği ilk şey KYK internetlerine gelen kısıtlama oluyor: “İnternet yavaşlığına ek olarak şimdi de aylık 16 GB kullanma hakkı verildi, zaten çok yavaş şu an hiçbir şekilde giremiyoruz.”

Biz bütün bu problemleri birebir yaşarken yöneticilere bu durumu nasıl düzelteceklerini sorduğumuzda yalnızca bu durumun farkında olduklarının, onların da bu durum karşısında üzgün olduklarını ve hâlâ göremediğimiz çözümlerle uğraştıklarını söylüyorlar. Fakat bizler kendimiz için üzülmeyi geride bıraktık, taleplerimizi dile getirmeye ve bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Kaynak: EVRENSEL

İlginizi çekebilir