‘Kuzey Suriye operasyonu konusunda Türkiye, ABD ile mutabakat sağlamış olabilir’

Akademisyen Soli Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fırat’ın doğusuna birkaç gün içinde askeri operasyon düzenleneceği sözlerini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de Fırat’ın doğusuna birkaç gün içinde askeri operasyon düzenleneceğini söylemesi yeni bir tartışma başlattı. Türkiye’nin, ABD güçleri ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) denetimindeki bölgelere girmesi anlamına gelecek olan olası bir operasyonda Türkiye sahada ABD ile karşı karşıya kalabilir.

Akademisyen ve yazar Soli Özel, Türkiye ile ABD arasında operasyon öncesinde bir mutabakat sağlanmış olabileceğini söyledi. Son olarak Türkiye’yi ziyaret eden ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jaffrey’in Türkiye’ye doğrudan değilse de dolaylı olarak operasyon için yeşil ışık yakmış olabileceğini belirten Özel buradaki tek itirazın sahadaki ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı olan CENTCOM’dan gelmiş olabileceğini ancak bu olsa bile CENTCOM’un da bu itirazını “gömmüş” olabileceğini söyledi.

Bu operasyonun düzenlenmesi durumunda ABD’nin bundan haberinin olmadığını söylemenin güç olduğunu ifade eden Özel şu ana kadar ABD’den Erdoğan’ın sözlerine karşı bir açıklama yapılmamış olmasına dikkati çekti.

Artı TV’de yayınlanan “Dünya ve Biz” programına katılan Soli Özel şu değerlendirmeleri yaptı:

“Sayın Cumhurbaşkanı son 1-1,5 aydır bunun (operasyon) işaretlerini veriyordu ve en nihayetinde yapacağını ilan etti. ABD ile çok sıkı birt temas trafiğinden sonra bu açıklamanın geldiği belli oluyor. Dolayısıyla karşı tarafın (ABD) bilgisi yok demek zor. Operasyon konusunda Türkiye ile ABD arasında eğer bir mutabakat varsa CENTCOM bu mutabakatın bir parçası mı bilmiyorum. Eğer bir itirazları varsa o itirazı da “gömdükleri” söylenebilir…. Şimdiye kadar eğer karşı ise ABD’nin resmi olarak bir açıklama yapması gerekirdi. Ya da “nasıl bir cevap vereceğiz” diye düşünüyorlardır. Kıbrıs barış harekatı sırasında da ABD’li bir yetkili Türkiye’ye gelmişti. Amerikalılar “Bunu yapmasanız iyi olur ama yapsanız da elimizden bir şey gelmez” demişti…. Belki Kuzey Suriye için daha sınırlı bir operasyon, ABD askerlerinin olmadığı yerlerde harekat düzenlenmesi konusunda anlaştılar. Bilemiyoruz. Şimdiden fazla bir şey söylemek mümkün değil.”

Kaynak :Artıgerçek

İlginizi çekebilir