Kuzey Kore yeni bir uzun menzilli füze denediğini duyurdu, ABD ve Japonya tepki gösterdi

Kuzey Kore, yeni tip bir uzun menzilli füze denemesini başarı ile gerçekleştirdiğini duyurdu.

Devlet medyasında yer alan habere göre, füze denemesi Cumartesi ve Pazar günleri yapıldı ve iki denemede de füzeler, 1500 kilometreden fazla mesafe kat etti.

Pyongyang yönetimi son büyük füze denemesini, geçen Ocak ayında, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın yemin töreninden saatler sonra yapmıştı.

Kuzey Kore’ye, balistik füze ve nükleer programı nedeniyle uluslararası yaptırımlar uygulanıyor.

Füze denemelerine ilişkin yapılan haberde, iki denemede de ülkenin kara suları içinde belirlenen mesafe hedefine “başarıyla ulaşıldığı” açıklandı.

Resmi KCNA haber ajansı, füzeler için “büyük öneme sahip stratejik silah” ifadesini kullandı.

ABD ve Japonya’dan tepki

ABD, füze denemelerini uluslararası toplum açısından “güvenlik tehdidi” olarak nitelerken, Japonya da füzelerin “ciddi kaygı” yarattığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) yaptırımları, Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerini yasaklıyor, ancak yaptırımlar hafta sonu fırlatılan kruz füzelerini kapsamıyor.

BMGK, daha hızlı ve uzun menzilli olması ve daha büyük ve etkili patlayıcılar taşıması nedeniyle balistik füzeleri daha tehlikeli değerlendiriyor.

Japonya’nın “ciddi kaygıları olduğunu” belirten hükümet sözcüsü Katsunobu Kato, ülkesinin ABD ve Güney Kore ile durumu gözlemeye devam etttiğini söyledi.

Amerikalı askeri yetkililer ise testlerin, Kuzey Kore’nin “askeri programını geliştirme” çabalarının sürdüğünü gösterdiğini belirterek, ABD’nin müttefikleri Güney Kore ve Japonya’yı savunma taahhütlerine bağlılığına dikkat çekti.

Güney Kore haber ajansı Yonhap da, askeri yetkililerin ABD istihbaratıyla birlikte füze fırlatılmasıyla ilgili derinlemesine analizlerini sürdürdüğünü duyurdu.

ABD ile ilişkilerde sorunlar

Siyasi yorumcular, füze denemelerinin, Kuzey Kore ile diplomatik ilişkiler konusunda ABD, Japonya ve Güney Kore arasında yapılacak görüşmeler öncesine denk getirilmesine dikkat çekiyor.

Kuzey Kore’nin nükleer silah ve balistik füze programları ABD ile ilişkilerinde derin sorunlar yaşamasına neden oluyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında üç görüşme gerçekleşti ancak bu temaslardan somut sonuçlar çıkmadı.

ABD’nin Kuzey Kore ile iletişim kurma girişimleri, “New York Kanalı” olarak adlandırılan Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği üzerinden yapılıyor.

Füzenin fotoğrafları da yayımlandı

Yapılan son füze denemeleri, ülkenin silah programındaki aşamalı gelişmenin sürdüğünü gösterdiği şeklinde değerlendiriliyor.

İktidardaki İşçi Partisi’nin gazetesi Rodong Sinmun’da yer alan haberde, yeni uzun menzilli balistik füzenin fotoğrafları da yer aldı.

Kuzey Kore’nin devlet ajansı KCNA, son denemede kullanılan füzenin iki yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu duyurdu.

The Academy of National Defense Science conducts long-range cruise missile tests in North Korea, as pictured in this combination of undated photos supplied by North Korea"s Korean Central News Agency (KCNA) on 13 September 2021

KAYNAK,KCNA

Fotoğraf altı yazısı,Kuzey Kore devlet medyası ‘yeni füzenin’ fırlatma anının fotoğrafını yayımladı

Ajanstaki açıklamada, bu yeni tip füze için, “düşman güçlere karşı, etkili bir caydırıcı daha elde etme noktasında önemli olduğu” ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un yer almadığı haberde, denemenin iktidar partisinin önde gelen isimlerinden Pak Jong Chon tarafından izlendiği açıklandı.

Pyongyang yanıt vermiyor

Bu füze denemesi, önemli nükleer silahsızlanma toplantısından bir gün önce yapılması ile de dikkat çekti. ABD, Güney Kore ve Japonya arasında, Tokyo’da yapılacak toplantıda, Kuzey Kore’yi görüşme masasına çekmek için adımlar tartışılacak.

Biden yönetimi, Pyongyang ile nükleer silahsızlanma konusunda diplomasi kanallarını kullanmaya açık olduğunu duyurdu. Ancak Beyaz Saray, yaptırımların hafifletilmesi noktasında bir taahhüt vermiyor.

ABD’nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Sung Kim, Kuzey Koreli yetkililerle istedikleri yerde buluşmaya hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: BBC TR

İlginizi çekebilir